Title Image

Łupki

Łupki to specyficzne kamienie o wyglądzie dość dużych płytek. Bywają wykorzystywane jako kamienie budowlane, ale znacznie częściej używa się ich jako dekoracji – na nich powstają piękne skalne i górskie ogrody, łupki też stanowią podstawę wielu oczek wodnych i strumieni, a z większych z powodzeniem można również ułożyć chodniczki i alejki ogrodowe oraz miejsca grillowe czy wyłożyć nimi wnętrze altany lub wiaty – możliwości są bardzo duże i zwykle wszystko zależy tylko od przygotowania podłoża oraz sposobu ułożenia łupków.

W naszej ofercie znajdują się łupki różnego kalibru, a więc możecie Państwo dobrać kamienie do dowolnego zastosowania, a gdyby zdarzyło się, że będziecie mieli Państwo problem z podjęciem decyzji, nasi doradcy chętnie podpowiedzą, który kamień wybrać. Wszystkie są równie wysokiej jakości, ponieważ skrupulatnie przyglądamy się każdej partii, aby mieć pewność, że niezależnie od tego, jakie łupki Państwo wybierzecie, otrzymacie kamienie niepołamane, gładkie, odpowiedniego kalibru i we właściwym kolorze. W przypadku łupków różnorodność kolorystyczna nie jest przesadnie duża, ale z tego też powodu sprawdzamy, czy któraś partia zanadto nie różni się barwą od pozostałych.

Łupek filitowy

Łupek filitowy to skała naturalna, składająca się głównie z kwarcu, skaleni, miki i chlorytu. Powstaje w sposób warstwowy, co powoduje, że jest on łupliwy czyli możliwe jest oddzielenie warstw łupku. Ten rodzaj łupka przybiera odcień ciemnografitowy oraz czarny, z możliwym zielonkawym lub rdzawym odcieniem. Cechą charakterystyczną łupka filitowego jest bardzo dobra podzielność na cienkie, płaskie łuski.

Zastosowanie łupka filitowego

Dzięki swojej trwałości, odporności na warunki atmosferyczne, niskiej nasiąkliwości i ciekawej formie, kamień ten ma szerokie zastosowanie w budownictwie, architekturze oraz ogrodnictwie jako materiał zarówno użytkowy, jak i ozdobny. Łupek ten posiada naturalne pęknięcia, które nadają mu niepowtarzalny wygląd.

Łupek filitowy czarny, w architekturze zieleni jest często wykorzystywany do budowy ścieżek ogrodowych, ale także np. tarasów. Można go układać na różne sposoby – zarówno w regularnych rzędach, jak i w sposób bardziej nieregularny. Umożliwia to także jego łatwa obróbka, dzięki czemu może być cięty i kształtowany. Łupek filitowy to także doskonały wybór w budownictwie i wykończeniu wnętrz, ponieważ jest odporny na ogień.

Doskonale sprawdzi się jako okładzina np. na cokołach czy kominach, ale także do budowy bądź tworzenia elementów dekoracyjnych na małej architekturze ogrodowej, takiej jak altany czy grille. Można dzięki niemu uzyskać  unikalne, piękne elementy dekoracyjne, jak również tworzyć za jego pomocą okładziny na elewacjach budynków. Co ciekawe stosuje się drobny łupek filitowy w akwarium. Zatem ten rodzaj łupka to uniwersalny materiał, który można wykorzystać do tworzenia wielu różnych projektów architektonicznych czy ogrodowych. Łupek filitowy najczęściej jest dostępny w formie płyt o nieregularnych krawędziach i zróżnicowanych wymiarach, grubości od od 5 do 7 cm gdy ma być zastosowany w ogrodzie i do 3cm jeśli jego przeznaczeniem jest bycie zamontowanym na elewacji.

Łupek szarogłazowy/tatrzański

Łupek szarogłazowy to skała metamorficzna, która powstaje ze skał osadowych w sposób warstwowy, co nadaje mu charakterystyczny, łuskowaty wygląd skutkujący ciekawym efektem wizualnym. Kamień łupek szarogłazowy ma wiele różnych zastosowań, m.in. w budownictwie, dekoracji wnętrz czy ogrodnictwie.

Cechy łupka szarogłazowego

Łupek szarogłazowy jest skałą, która składa się głównie z kwarcu, skalenia i minerałów ciemnej barwy, takich jak biotyt, chrom i magnetyt. Skała ta ma piękny ciężki do określenia kolor w którym przenikają się różne odcienie szarości, rudości i zielenie. Łupek szarogłazowy cięty oraz ręcznie łupany może mieć różne grubości, od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Jest to materiał mrozoodporny i odporny na wilgoć, dzięki czemu może być bez przeszkód stosowany na zewnątrz.

Zastosowanie łupka szarogłazowego

Łupek szarogłazowy jest wykorzystywany jako materiał budowlany, do budowy murków, podjazdów, można też budować schody zewnętrzne z łupka szarogłazowego. Sprawdzi się także w roli płyty elewacyjnej, nadając swojskiego, nieco rustykalnego charakteru – doskonale komponuje się z domami wykonanymi z drewna. Łupek szarogłazowy w ogrodzie najczęściej służy natomiast do tworzenia np. kaskad wodnych, kwietników, skalniaków, jednak można też go zastosować do wykonania pięknego ogrodzenia.

Jest to materiał trwały i odporny na uszkodzenia, dzięki czemu będzie spełniał swoją rolę użytkową, jak i dekoracyjną przez długie lata. Dodatkowo wielość odcieni łupka szarogłazowego czyni go materiałem uniwersalnym wizualnie, możliwym do dopasowania do każdego stylu ogrodu. Układanie łupka szarogłazowego może odbywać się na różne sposoby, w różne wzory i w zróżnicowanych układach, w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać. Dodatkowo łupek szarogłazowy jest dostępny w różnych frakcjach.

Łupki dadzą Państwu olbrzymie możliwości aranżacyjne, o które być może jeszcze zresztą Państwo tych kamieni nie podejrzewacie, a naszą rolą jest dostarczenia Państwu odpowiednie ilości kamieni naturalnych najwyższej jakości – wywiążemy się z tego zobowiązania z największą przyjemnością.

Nie wiesz co wybrać? Skontaktuj się z nami!

Doradzimy

Doradzamy, pomagamy w wyborze oraz nadzorujemy inwestycje na każdym etapie współpracy.

Spakujemy

Spakujemy zakupione produkty, zabezpieczając je w taki sposób, by w nienaruszonym stanie dojechały na miejsce wskazane przez Klienta.

Dowieziemy

Dowieziemy zakupione przez Państwa produkty w każde miejsce na terenie Łodzi i województwa łódzkiego.

Ułożymy

Nasza oferta obejmuje także usługi brukarskie. Ułożymy zakupioną przez Państwa kostkę w sposób solidny i wizualnie satysfakcjonujący.

Jesteś zainteresowany ofertą? Napisz do nas!