Title Image

Otoczaki

Otoczaki ogrodowe to rodzaj ozdobnych kamieni, które stanowią popularny element aranżacji mniejszych i większych ogrodów. Występują w wielu kolorach i wielkościach, a łączy je charakterystyczny, obły kształt i stosunkowo gładka powierzchnia.

Jak powstają otoczaki?

W naturze, otoczaki kształtowane są poprzez długie działanie wody na kamienie, które najczęściej można znaleźć na dnie rzek i strumieni. Działanie wody powoduje, że zyskują one gładką powierzchnię, pozbawioną ostrych krawędzi, a efekt pogłębia dodatkowo wzajemne ocieranie się o siebie kamieni niesionych i przesuwanych przez wodę. Natomiast przemysłowo są one obecnie najczęściej wytwarzane poprzez poddanie kamieni naturalnych mechanicznej obróbce, uzyskując w ten sposób ich charakterystyczny kształt i powierzchnię, jednocześnie zwiększając zarówno zakres materiałowy i kolorystyczny dostępnych otoczaków. Tak uzyskany otoczak do ogrodu nadal wygląda naturalnie i daje piękny efekt dekoracyjny.

Do czego przyda się otoczak ogrodowy?

Otoczaki to kamienie o bogatej kolorystyce, mnogości rozmiarów i uniwersalnym zastosowaniu, co sprawia, że są one niezwykle atrakcyjne dla ogrodników i architektów krajobrazu. Możliwości jest tak wiele tym bardziej, że występują w kolorystyce od jasnych beży i szarości aż po ciemny grafit, rudości, czerwienie, fiolety i zielenie, dostępne są również te mniej popularne o nieównej kolorystyce np. biało-czarnej, marmurkowej czy perłowej. Dostępny jest także naturalny otoczak biały, który doskonale prezentuje się m.in. w gabionach – zarówno jako ich jedyne wypełnienie, jak i w formie jednej z kilku różnych pod względem koloru i formy warstw kamieni i szkła.

Otoczaki to piękny element każdego ogrodu. Białe i w jasnych odcieniach rozjaśnią przestrzeń, dodadzą jej elegancji i będą stanowić doskonałe tło dla roślin. Z kolei te w różnych barwach i ich odcieniach mogą stworzyć ciekawą otoczkę ograniczającą rabaty krzewów ozdobnych czy iglaków. Co jeszcze można wyczarować w ogrodzie z otoczaków? Otóż mogą być one używane ze względu na swoje naturalne pochodzenie i proces kształtowania się tych kamieni w przyrodzie do aranżacji przestrzeni wokół oczek wodnych i sztucznych strumyków, podkreślenia tych najważniejszych rabat, kwietników lub do zastosowania w donicach.

W ofercie firmy Rakowiecki znajdziecie Państwo wiele rodzajów otoczaków.

Jeśli w tym portfolio – jednym z bogatszych w kraju – nie będziecie Państwo mogli znaleźć otoczaków idealnych, skontaktujcie się Państwo z naszymi doradcami w celu uzyskania pomocy w wyborze idealnego kamienia.

Nie wiesz co wybrać? Skontaktuj się z nami!

Doradzimy

Doradzamy, pomagamy w wyborze oraz nadzorujemy inwestycje na każdym etapie współpracy.

Spakujemy

Spakujemy zakupione produkty, zabezpieczając je w taki sposób, by w nienaruszonym stanie dojechały na miejsce wskazane przez Klienta.

Dowieziemy

Dowieziemy zakupione przez Państwa produkty w każde miejsce na terenie Łodzi i województwa łódzkiego.

Ułożymy

Nasza oferta obejmuje także usługi brukarskie. Ułożymy zakupioną przez Państwa kostkę w sposób solidny i wizualnie satysfakcjonujący.

Jesteś zainteresowany ofertą? Napisz do nas!