Grys granitowy jest materiałem chętnie wykorzystywanym w projektowaniu ogrodów, a swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim trwałości, powtarzalności kolorystycznej, a co za tym idzie – licznym możliwościom jego zastosowania. Funkcjonalność tego typu grysu jest istotna, jednak niemniej ważna jest jego uroda i możliwość stworzenia z jego wykorzystaniem estetycznych rozwiązań w ramach tworzenia i aranżacji przestrzeni ogrodowej.
Co to jest grys granitowy i jakie ma zalety?
Grys granitowy powstaje z twardego i niezwykle trwałego kamienia naturalnego – granitu, który z kolei stanowi efekt schładzania magmy w głębokich warstwach ziemi. Jedną z cech grysu granitowego jest też stabilność i powtarzalność kolorystyczna zarówno w przypadku szarości, czerni i czerwieni. Takie zróżnicowanie pod względem barwy umożliwia efektowne dostosowanie tego materiału do różnych stylów ogrodowych. Dzięki właściwościom skał granitowych, również materiał w formie grysu jest odporny i zachowuje piękno i estetyczny wygląd przez długi czas.
Zastosowanie grysu granitowego w ogrodzie
Do najchętniej wykorzystywanych rozwiązań ogrodowych z użyciem grysu granitowego należą ścieżki i alejki, które dzięki równej powierzchni tego materiału są wygodne w użytkowaniu, a do tego można za ich pomocą tworzyć kreatywne rozwiązania łącząc różne kolory kruszywa. A w ogrodach, gdzie konieczne jest umożliwienie ruchu pojazdów, grys granitowy dzięki swojej klinującej się formie może być wykorzystywany do tworzenia solidnych i estetycznych alejek samochodowych czy miejsc postojowych.
Także wysypując grys granitowy wokół roślin na rabatach czy skalniakach, można stworzyć eleganckie i estetyczne otoczenie dla kwiatów i roślin ozdobnych. Drobna struktura grysu granitowego (frakcje podstawowe 8/16 mm i 16/22 mm) sprawia, że komponuje się równie pięknie przy dużych nasadzeniach roślinnych jak i przy roślinach z grup karłowatych.