Title Image

Altany

Altany ogrodowe z drewna

Altany ogrodowe pozwalają utrzymać porządek w części gospodarczej, a także ułatwiają przechowywanie niepotrzebnego aktualnie sprzętu i wyposażenia: od grabi, przez kosiarki, aż po meble ogrodowe. Teoretycznie to samo można osiągnąć, ustawiając prowizoryczną wiatę, ale altany drewniane stanowią również dekorację przestrzeni i wcale nie muszą już być małymi, zamkniętymi domkami narzędziowymi. Mało tego – coraz częściej ustawia się altany, które są lekko osłoniętymi salonami w ogrodzie i w przypadku altan z drewna trudno się temu dziwić.

Konstrukcja altan

Poszczególne altany ogrodowe mogą być różne skonstruowane. W zasadzie jedynym wspólnym elementem jest dach i jego wsporniki, choć o różnym projekcie. To, czy ściany będą wypełnione, ażurowe czy też przynajmniej części z nich w danym modelu nie będzie wcale, zależy tylko od konkretnego projektu. To samo dotyczy podłogi, bo niektóre altany ustawia się bezpośredni na trawie lub kostce, a inne mają własną, drewnianą podłogę. Wpływa to oczywiście na funkcjonalność konstrukcji, ale przede wszystkim na estetykę.
Do konstrukcji altan drewnianych wykorzystuje się drzewo różnych gatunków w zależności od pożądanej trwałości, ceny oraz funkcjonalności. Ważna jest też estetyka, lecz tę można zmieniać poprzez malowanie lub zabezpieczanie drewna preparatami barwnymi.

Dobór typu i wielkości

Altany ogrodowe dobiera się przede wszystkim pod względem estetyki i funkcjonalności. Niektóre mają charakter typowo rekreacyjny i mogą na przykład mieć zainstalowany grill lub miejsce do jego ustawienia, inne zaś są konstrukcjami nieco bardziej nastawionymi na dodatkową funkcjonalność i mającymi wydzieloną część zamkniętą, którą można wykorzystać jako przestrzeń gospodarczą, ale ważnym kryterium wyboru jest również wielkość. Tutaj rzecz jasna nie obowiązują sztywne normy – altanę dobiera się tak, żeby zapewnić komfortowy pobyt określonej liczbie osób. Każdy może kierować się przy tym zupełnie subiektywnym odczuciem, a producenci altan z drewna na pewno mają w ofercie właściwy projekt.

Dlaczego altana nie może być zbyt tania?

Wydaje się, że tak prosta konstrukcja, jak altana ogrodowa, nie powinna być droga. Tymczasem dobra altana z drewna kosztuje więcej niż niejeden domek oglądany przed supermarketem budowlanym. Dlaczego? Przede wszystkim jest to wynikiem stosowania odpowiednich technologii. Samo drewno nie jest tanie, ale szczególnego wkładu finansowego wymaga również jego zabezpieczenie przed wilgocią, promieniami UV i szkodnikami. Im słabiej zabezpieczona konstrukcja, tym jest tańsza, ale trzeba liczyć się również z koniecznością wcześniejszej renowacji altany drewnianej. Kosztują również różnego rodzaju akcesoria, elementy montażowe czy łączniki – ich odpowiednia wytrzymałość nie podlega dyskusji, ale również tutaj producenci czasem sięgają po rozwiązania ekonomiczne, które w zastosowaniach zewnętrznych nie sprawdzają się dobrze choćby ze względu na szybka utratę walorów estetycznych. Czasem więc oszczędność jest tylko pozorna i w istocie oznacza konieczność szybszego i dość drogiego odnowienia altany.

Zobacz również: Place zabaw

Nie wiesz co wybrać? Skontaktuj się z nami!

Doradzimy

Doradzamy, pomagamy w wyborze oraz nadzorujemy inwestycje na każdym etapie współpracy.

Spakujemy

Spakujemy zakupione produkty, zabezpieczając je w taki sposób, by w nienaruszonym stanie dojechały na miejsce wskazane przez Klienta.

Dowieziemy

Dowieziemy zakupione przez Państwa produkty w każde miejsce na terenie Łodzi i województwa łódzkiego.

Ułożymy

Nasza oferta obejmuje także usługi brukarskie. Ułożymy zakupioną przez Państwa kostkę w sposób solidny i wizualnie satysfakcjonujący.

Jesteś zainteresowany ofertą? Napisz do nas!