Z czego zrobić obrzeża w ogrodzie?

Obrzeża ogrodowe to świetny sposób na wydzielenie rabat i ścieżek. Można przygotować je z wielu różnych surowców. Z czego zrobić obrzeża w ogrodzie? Czym różnią się poszczególne materiały?

Obrzeża ogrodowe – czy są potrzebne?

Obrzeża ogrodowe mają za zadanie wyodrębnić przestrzeń na tle trawnika. Najczęściej stosuje się je w celu oddzielenia trawy od rabat lub ścieżek. Obrzeża pełnią też funkcję dekoracyjną i porządkują przestrzeń. Dzięki nim można uniknąć przesypywania się żwirku ze ścieżek na trawnik czy niekontrolowanego rozrastania się zielonych źdźbeł.

Jakie funkcje spełnia obwódka?

Obrzeża trawnikowe cieszą się tak dużą popularnością nie bez powodu. Pełnią bowiem wiele funkcji, wśród których warto wyróżnić:

  • zapobieganie przenikaniu materiałów, którymi zostały wyłożone konkretne fragmenty terenu,
  • dekoracja przestrzeni,
  • wydzielanie poszczególnych stref na terenie działki.

Rodzaje obrzeży w ogrodzie

Oddzielenie trawnika od rabaty jest możliwe z wykorzystaniem różnych materiałów. Najczęściej w tym celu stosuje się kamienie, beton czy kostkę, choć na rynku znaleźć można zdecydowanie więcej produktów, które doskonale wydzielają przestrzeń w ogrodzie. Jakie zalety mają poszczególne materiały i gdzie sprawdzą się najlepiej?

Obrzeża betonowe

Obrzeża betonowe to doskonały wybór dla osób, którym zależy na estetycznym wykończeniu trawnika i oszczędności. Takie produkty powstają z betonu, czyli materiału odpornego na działanie czynników atmosferycznych. Można przygotować z niego dowolne elementy, w tym także te bardzo ozdobne. Bloczki betonowe pasują świetnie do nieruchomości w wielu stylach.

Obrzeże chodnikowe betonowe

Na rynku znaleźć można też gotowe obrzeża chodnikowe betonowe. To elementy architektoniczne wykorzystywane do wydzielania ścieżek wyłożonych betonową kostką. Sprawdzają się doskonale również pomiędzy trawnikiem a rabatami. Wymagają wkopania w ziemię, by mogły utrzymać odpowiednią pozycję przez długi czas.

Kamień polny duży i mały

Klasycznym wyborem jest kamień polny. Obrzeża trawnikowe z tego materiału często pojawiają się na działkach, które naturalnie są kamieniste. Warto odłożyć kamienie podczas kształtowania i przygotowywania terenu. W ten sposób można zyskać dostęp do darmowego, a zarazem bardzo estetycznego materiału wydzielającego przestrzeń.

Kamienie polne można też kupić. Na rynku są dostępne produkty w różnych kolorach i rozmiarach. Warto dopasować je do stylistyki ogrodu i wielkości roślin, by obrzeża nie ginęły wśród zieleni.

Głazy nieforemne

W ogrodach rustykalnych często stosuje się też głazy nieforemne. To kamienie o nieregularnych kształtach. Często różnią się od siebie kolorami i wielkością. Pozwalają na stworzenie aranżacji o bardzo naturalnym charakterze.

Kostka granitowa foremna

Osoby, które preferują symetryczne, regularne obrzeża, mogą zdecydować się na kostkę granitową. Powstaje ona z kamienia, jednak jest on docinany na kształt sześcianów. Taka kostka prezentuje się doskonale w połączeniu z nowoczesnymi, minimalistycznymi aranżacjami. Pozwala na wydzielenie przestrzeni w uporządkowany, symetryczny sposób.

Obrzeże ogrodowe granitowe nieforemne

Na rynku znaleźć można też kostki granitowe o nieregularnych kształtach. Zwykle są one zdecydowanie bardziej płaskie niż klasyczne kostki. Czasem przyjmują też formę odłamków, które można ułożyć pionowo lub poziomo, wbijając je w ziemię.

Kostka granitowa wielorzędowa

W dużych ogrodach można pozwolić sobie na stworzenie obrzeży z kostki granitowej wielorzędowej. W tym celu należy zakupić kostkę kamienną o różnych rozmiarach i ułożyć ją w kolejnych rzędach, tak, by każdy z nich był coraz niższy. W ten sposób można stworzyć płynne przejście, które robi wrażenie. Zwykle szerokość tego typu obrzeży wynosi co najmniej kilkadziesiąt centymetrów, dlatego taka opcja nie sprawdzi się w mniejszych ogrodach.

Cegła, najczęściej stara, porozbiórkowa

Dobrym wyborem jest też cegła pochodząca z rozbiórki. Prezentuje się ona bardzo wyjątkowo, pozwalając na stworzenie industrialnego klimatu w ogrodzie. Komponuje się świetnie z domami, które wykończono tym samym materiałem.

Obrzeża plastikowe

Obrzeża trawnikowe z tworzywa sztucznego są zdecydowanie najtańsze. Przyjmują formę małych słupków, płotków czy cienkich arkuszy plastiku, które wbija się w ziemię. To sposób na szybkie i tanie wykończenie trawnika.

Obrzeże trawnikowe drewniane

Stylowym wyborem są obrzeża trawnika wykonane z drewna. Najczęściej są to niskie płotki, które doskonale oddzielają od siebie rabaty wypełnione wysokimi krzewami.

Obrzeża rabat i trawników – z czego jeszcze zrobić?

Obrzeża rabat i trawników można wykonać też z podkładów kolejowych, tłucznia, dużego żwiru, palisad imitujących drewno, krawężników z kostki brukowej czy nawet drewna.

Obrzeża trawnika – jak dobrze je zaplanować?

Obrzeża trawnikowe są ważnym elementem każdego ogrodu. Aby mogły odpowiednio pełnić swoją funkcję i prezentować się estetycznie, powinny zostać odpowiednio zaplanowane. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy architekta przestrzeni zielonych lub sprawdzenie podobnych aranżacji w internecie. Obrzeża powinny być też dopasowane do stylistyki budynku.