rabaty z kamieniami

Rabaty z kamieniami – które kamienie nadają się najlepiej i jak je wykorzystać?

Efektowne rabaty żwirowe, na których rosną rośliny zimozielone czy trawy ozdobne to nietuzinkowa, nowoczesna ogrodowa dekoracja. Jeżeli zależy ci na tym, aby twój ogród robił wrażenie, był estetycznie zaaranżowany, nie bój się używać kamieni. Drobne kamyki to eleganckie tło zarówno dla kolorowych, kwitnących kwiatów, jak i żywopłotów, krzewów. Które kamienie szczególnie wydobędą urodę roślin? Podpowiadamy!

Kamienie w ogrodzie

Kamienie w ogrodzie sprawdzą się nie tylko na rabacie żwirowej. Mają one ponadprzeciętne walory estetyczne i wszechstronne zastosowanie.

Większe kamienie są idealne do tego, aby wyznaczyć za ich pomocą ogrodowe ścieżki i podzielić działkę na strefy. Drobne kamyki sprawdzą się wokół domu, oczka wodnego i na rabacie. Natomiast głazy i duże bryły skalne nadają się do stworzenia kaskad, po których będzie spływać woda oraz do ułożenia klimatycznego skalniaka.

Kamień do ogrodu jako ściółka na rabaty

Kamień wokół kwiatów, krzewów świetnie się prezentuje. Oprócz tego na rabatach żwirowych panują doskonałe warunki do uprawy roślin, gdyż kamienne podłoże sprzyja lepszej kondycji gleby.

Żwirowa ściółka może znaleźć się w mocno nasłonecznionych miejscach ogrodu – jeżeli podłoże będzie składać się z jasnych kamyków, to nie będą one przyciągać promieni słońca tak jak czarna ziemia. Spektakularny efekt można osiągnąć, decydując się na rabaty żwirowe w ciemniejszych zakątkach działki, gdyż jasne kamienie rozświetlą przestrzeń.

Dlaczego warto wykonać rabatę z kamieniami?

Warstwa kamieni ułożona na glebie jest charakterystyczna dla nowoczesnych, zaaranżowanych w stylu japońskim czy śródziemnomorskim ogrodów. Ponadto:

  • żwir i inne kamienie można wykorzystać na różne sposoby – wykonana z niego rabata może mieć regularny, uporządkowany kształt albo drobne kamyki mogą zostać pozornie niedbale rozrzucone wokół kwiatów. Tym samym za pomocą żwiru można zaaranżować ogród zgodnie z własną koncepcją;
  • wystarczy prosta forma roślinnej kompozycji, aby żwirowa rabata była efektowna – już same drobne kamyki, ułożone w różnych konfiguracjach robią duże wrażenie.;
  • kamienne rabaty dobrze maskują instalację nawadniającą czy elektryczną.

Żwir w ogrodzie pozwala też zapewnić roślinom jeszcze lepsze warunki do ich rozwoju:

  • ogranicza wahania temperatury gleby – tym samym zimą zabezpiecza korzenie roślin przed przemarznięciem, a latem przed przegrzaniem;
  • ogranicza wzrost chwastów;
  • zapewnia lepsze nawodnienie gleby.

Jakie kamienie na rabaty są najlepsze?

Kamienna rabata może zostać ułożona z naturalnego żwiru – sprawdzi się ona zarówno w ogrodach nowoczesnych, jak i w tych zaaranżowanych tradycyjnie.

Efektownie będzie prezentować się także grys, który występuje w wielu wariantach kolorystycznych. Szyku rabacie żwirowej dodadzą też otoczaki – zaokrąglone, gładkie kamienie w odcieniach szarości, czerni, bieli, subtelnego błękitu. Wszystkie te kamienie występują w różnych granulacjach.

Wokół roślin może znaleźć się też kora kamienna. Jest to kruszywo gnejsu. Sprawdzi się ono jako tło dla kwiatów, krzewów, ale też dla większych kamieni, oczek wodnych. Natomiast łupki kamienne można wykorzystać do obłożenia większych donic z kwiatami.

Drobne kamyki najlepiej prezentują się na rabatach, na których uprawia się mniejsze rośliny, niskie krzewy. Bujną roślinność można z powodzeniem zestawiać z większymi kamieniami.

Jakie rośliny posadzić między kamieniami?

Na tle kamieni zjawiskowo prezentują się klony palmowe, azalie, różaneczniki, hortensje ogrodowe, ostróżki czy berberys.

Zakładając rabatę, trzeba wziąć pod uwagę warunki świetlne panujące w ogrodzie. Niektóre rośliny wolą półcień, rozproszone światło, a inne dobrze się czują, mając stały dostęp do promieni słonecznych.

Uwaga na odczyn kamieni na ogrodowej rabacie!

Niektóre kwiaty i krzewy ozdobne mogą tolerować jedynie podłoże o odczynie kwaśnym, inne – wyłącznie o zasadowym. Dlatego zakładając rabatę, należy zwrócić uwagę na pH samych kamieni.

ściółka kamienna o kwaśnym odczynie

Będzie ona składać się z granitu, kwarcu, porfiru i jest korzystna dla magnolii, różaneczników, azalii.

ściółka kamienna o odczynie zasadowym

Składają się na nią bazalt, dolomit, piaskowiec wapienny, trawertyn, wapień. Na takiej ściółce będą dobrze rosły sasanki i lawenda.

ściółka z kamieni o odczynie obojętnym

To ściółka z piaskowców, sjenitów. Takie podłoże jest uniwersalne i odpowiednie dla większości roślin ogrodowych.

Zakładanie rabaty

Zakładanie rabaty zacznij od zrobienia planu. Zastanów się, w którym miejscu ma ona się znaleźć i zaopatrz się w agrowłókninę, kompost, obrzeża, specjalne kołki i same kamienie.

Przygotowanie podłoża pod kamienie

Podłoże pod rabatę należy przekopać i połączyć z kompostem lub innym, naturalnym nawozem.

Następnie jej obszar najlepiej zaznaczyć obrzeżem albo większymi kamieniami. Na przekopaną ziemię można też położyć agrowłókninę. Zapobiega ona rozwojowi chwastów i zapewnia odpowiednią wilgotność podłoża.

W miejscu, gdzie będą sadzone kwiaty, włókninę należy rozciąć. Gdy rośliny znajdą się w ziemi, można przystąpić do układania kamiennej ściółki.

W przypadku kamieni o granulacji:

  • 7/15, 18/12 na 1 m² powierzchni należy ułożyć 75 kg kamieni – ich warstwa powinna mieć 5 cm grubości;
  • 12/16 na 1 m² powierzchni trzeba nanieść 90 kg kamieni – ich warstwa powinna mieć 6 cm grubości;
  • 15/25 na 1 m² powierzchni musi znaleźć się 105 kg kamieni – ich warstwa powinna mieć 7 cm grubości;
  • 25/40 na 1 m² powierzchni trzeba ułożyć 115 kg kamieni – ich warstwa powinna mieć 8 cm.

Popularna rabata żwirowa – jakie są jej zalety i gdzie najlepiej ją zakładać?

Rabatę żwirową można założyć przy tarasie lub na trawniku – będzie wtedy kolorową, kamienną wyspą na środku ogrodu. Sprawdzi się w miejscach nasłonecznionych i zacienionych, a także tuż przy ścieżkach.

Taka rabata dodaje ogrodowi elegancji, a także prezentuje się świetnie mimo upływu lat – żwir to trwałe, kamienne podłoże. Ponadto jego ułożenie na ziemi to sposób na zapewnienie roślinnym lepszych warunków do wzrostu. Taka ściółka nie wymaga wymiany i nie kumuluje nadmiaru wody.

Na rabacie żwirowej będą dobrze rosły i prezentowały się różne odmiany kwiatów i krzewów. Mogą ją zdobić rośliny zimozielone, trawy ozdobne, krzewy, które można fantazyjnie formować.

Pielęgnacja rabaty

Zaletą rabaty z kamieniami jej to, że nie trzeba wiele czasu poświęcać jej pielęgnacji. Wystarczy jedynie usuwać pojedyncze chwasty i opadłe liście. Można ją czyścić np. za pomocą ogrodowej dmuchawy.

Kamień w ogrodzie to elegancki, szlachetny akcent – zwłaszcza, gdy jest tłem dla ulubionych roślin. Dlatego pomyśl o tym, gdzie w ogrodzie przed twoim domem możesz założyć rabatę – jest ona bowiem nie tylko efektowna, ale stanowi też doskonałe miejsce do uprawy zieleni.