Naprawa kostki brukowej, czyli kilka porad na temat remontów nawierzchni brukowanych

Dziś wielu inwestorów boryka się z problemami napraw nawierzchni z kostki brukowej, rzadziej bruku, które były układane przez nieprofesjonalne ekipy brukarskie. W wielu miejscach, szczególnie jeśli nawierzchnia była już raz naprawiana, pojawiają się nierówności, a kostka wygląda po prostu brzydko. Nie zawsze jest konieczne położenie nowej kostki brukowej. Często da się naprawić nawierzchnię, chociaż bez udziału wykwalifikowanych fachowców może to być zadaniem karkołomnym.

Najczęstsze problemy z kostką brukową

Powierzchnie wyłożone kostką brukową są narażone na wiele czynników, które mogą osłabiać ich wytrzymałość. Są to między innymi duże obciążenia, szczególnie jeśli kostka jest przeznaczona pod ruch kołowy.

Dobrze ułożona nawierzchnia z elementów o odpowiednio dobranej grubości nigdy nie powinna ulegać uszkodzeniom, nawet gdy jest poddawana dużym naciskom. Jeśli jednak wykonawcy „oszczędzali”, stosując podsypkę lub nie zadbali o odpowiednią grubość warstwy nośnej, problemy z pewnością prędzej czy później się pojawią.

Nie zawsze degradacja powierzchni kostki wynika z nieprofesjonalnie wykonanych prac brukarskich. Często zły stan podjazdu, chodnika czy drogi dojazdowej jest związany z przerastaniem bruku roślinnością lub korzeniami. Mogą one doprowadzać do klawiszowania płyt. Elementy kostki brukowej luzują się i nie są właściwie związane z podłożem.

Problemem może być również wypłukiwanie fug w wyniku działania wody opadowej. W efekcie warstwa podbudowy również jest wymywana, a na powierzchni tworzą się szczeliny i wgłębienia.

Nie ma zasady dotyczącej tego, co ile należy wykonywać remont lub wymianę kostki brukowej. Częstotliwość takich napraw zależy przede wszystkim od tego, czy ułożenie nawierzchni odbywało się zgodnie ze sztuką. Jeśli nie, inwestorzy muszą się liczyć z koniecznością częstszych wydatków na jej renowację.

Dlaczego kostka brukowa się rusza?

Ruszające się elementy kostki brukowej niemal zawsze są efektem błędnie przeprowadzonych prac brukarskich. Utrata stabilności może stać się problemem, jeśli przy ułożeniu nawierzchni:

 • projekt dotyczący wymiarów i obciążeń został niewłaściwie wykonany, np. nie wzięto pod uwagę typu gruntu czy rozwiązań melioracyjnych,
 • powierzchnia przewidziana do brukowania została źle wyznaczona,
 • grunt nie został przystosowany do położenia kostki — stan podbudowy jest niewłaściwy,
 • zastosowanie podsypki było zbyt oszczędne,
 • korytowanie było za płytkie lub zbyt głębokie.

Jeśli konstrukcja stała się niestabilna z czasem, można ten fakt łączyć z brakiem profesjonalizmu ekipy układającej kostki brukowe.

Jak naprawić poluzowaną kostkę brukową?

Naprawa uszkodzonej powierzchni z kostki brukowej we własnym zakresie jest możliwa, ale nie jest to łatwe. Szczególnie jeśli elementy poluzowały się na większym obszarze. W takim przypadku konieczne jest wyjęcie wszystkich ruszających się kostek i położenie ich od nowa. Czasem należy też zastosować warstwę podsypki oraz wykonać obrzeża, jeśli jest to konieczne. Takie prace najczęściej wymagają użycia specjalistycznego sprzętu.

Problemem może być również to, że kostka pochodząca z różnych palet może nieco różnić się odcieniem. Wówczas na wybrukowanej powierzchni obszar poddany renowacji będzie odcinał się od pozostałego, zwłaszcza na początku.

Jak naprawić zapadniętą kostkę?

Niestety często układanie kostki brukowej trzeba powtórzyć na większym obszarze, gdyż niewłaściwie wykonana lub uszkodzona jest nie tylko sama nawierzchnia, ale też podbudowa, która nie wspiera właściwie materiału, prowadząc do jego zapadania się.

Pierwszym krokiem zawsze powinno być określenie obszaru, który wymaga naprawy.

Jeśli kostka brukowa zapadła się na większej powierzchni, problem jest poważniejszy. Nie wystarczy jedynie wyjąć i ułożyć elementów od nowa. W tym przypadku należy przygotować kruszywo (odpowiednią frakcję żwiru i piasek), które posłuży do wykonania nowej warstwy podbudowy.

Trzeba zawsze zdemontować więcej bruku i poprawić lub nawet wykonać od nowa podbudowę. Profesjonalne brukowanie nigdy nie odbywa się na nieutwardzonym piasku

Aby ustabilizować bruk, stosuje się mieszankę piasku i żwiru, tłuczeń, czasem też żużel. Takie materiały utrzymują elementy w odpowiedniej pozycji, a jednocześnie umożliwiają odprowadzanie wody opadowej.

Kostka brukowa musi stabilnie leżeć na gruncie, a on musi być przystosowany do znoszenia określonych obciążeń. Brak właściwego przygotowania podłoża do ułożenia kostki poskutkuje kolejnymi uszkodzeniami.

Jak naprawić uszkodzoną kostkę brukową? Jak uzupełnić ubytki?

Kolejna sprawa to sam kamień lub kostka brukowa. Można oczywiście wykorzystać ten materiał, który już się w nawierzchni znajduje, jeśli tylko nie jest uszkodzony. Jeśli się nie da – trzeba dokupić nową partię.

Ważne, że można ubytki uzupełnić w taki sposób, aby remontowany fragment niczym się nie wyróżniał i nie był w żaden sposób osłabiony. Ponadto kostkę brukową można łączyć z innymi rodzajami kostek. Pozwala to na utrzymanie estetycznego wyglądu nawierzchni i jej pełnej funkcjonalności nawet wtedy, kiedy producent kostki z jakiegoś powodu wycofa daną linię z produkcji. Ilość pozostałych na rynku wariantów jest na dziś wystarczająco duża, aby bez problemu uzupełnić aranżację.

Na początku kolor na pewno będzie inny niż w przypadku starej kostki, ale z czasem te różnice staną się mniej wyraźne. Kamienie naturalne są bardziej zmienne w jednej partii, ale nie blakną. Można też różnice załagodzić, stosując impregnaty poprawiające kontrast kolorystyczny, ale od strony technicznej nie ma to żadnego znaczenia.

Ponieważ nowo układane kostki mogą się minimalnie różnić parametrami od starszych, zaleca się, aby nawierzchnię przynajmniej lokalnie zabezpieczyć impregnatem, oczywiście już po zapiaskowaniu remontowanego fragmentu. To pozwoli dodatkowo wykończyć kostkę brukową i zapobiegnie szybkiemu uszkodzeniu.

Jeśli planujesz samodzielnie wykonać takie prace, weź pod uwagę, jak duży obszar kostki brukowej wymaga wymiany. Jeśli jest niewielki, możesz samodzielnie usunąć uszkodzone elementy za pomocą dłuta. W przypadku większych obszarów raczej nie obejdzie się bez pomocy fachowców.

 1. Po zdjęciu starej nawierzchni stwardniałą podsypkę piaskowo-cementową zwykle należy usunąć, wcześniej rozbijając ją na części.
 2. Następnie trzeba sprawdzić stan podbudowy. Jeśli się zapadła, trzeba ją uzupełnić i zagęścić.
 3. Kolejny etap to ułożenie podsypki piaskowo-cementowej i wypoziomowanie powierzchni.
 4. Następnym krokiem jest położenie nowej kostki brukowej. Takie prace zawsze należy rozpocząć od ustawiania krawężników.
 5. Nową nawierzchnię trzeba ubić, wypełnić piaskiem szczeliny i zaimpregnować.

Tak przygotowana kostka brukowa powinna zachować swoja właściwości przez kolejne lata bez ryzyka powstania uszkodzeń.

Ile kosztuje naprawa kostki brukowej?

Planujesz renowację podłoża z kostki brukowej? Takie prace możesz wykonać samodzielnie lub zlecić je fachowcom. Pierwsza opcja jest oczywiście tańsza, jednak nie zawsze warto szukać w tym zakresie oszczędności. Naprawa bruku nie jest łatwym zadaniem, a ponadto może wymagać użycia specjalistycznych narzędzi.

Sprawdź orientacyjne koszty takich prac:

 • cena kostki brukowej betonowej — od 30 zł/m2,
 • cena kostki granitowej — od 150 zł/m2,
 • wymiana kostki na nową, wraz z ponownym ułożeniem warstwy nośnej — od 120 zł/m2 (kompleksowa usługa obejmująca wykonanie, koszt materiałów i najtańszej kostki betonowej).

Samodzielne położenie nowej kostki brukowej nie jest więc sposobem na uzyskanie bardzo dużych oszczędności. Weź też pod uwagę, że takie zadanie wymaga sporych nakładów czasu i wysiłku. Je również warto uwzględnić przy szacowaniu kosztów.

Naprawę i układanie kostki brukowej warto powierzyć profesjonalistom

Remont nawierzchni brukowanych często wymaga prowadzenia prac bez całkowitego wyłączania jej z eksploatacji. Niektórzy wykonawcy starają się więc ograniczać zasięg robót, jednak profesjonalny brukarz tego nie zrobi – jeśli trzeba wymienić więcej materiału, to się to robi w trosce o jakość i użyteczność nawierzchni, nawet jeśli wiąże się to z pewnymi ograniczeniami w eksploatacji chodnika czy placu.

Warto zatem postawić na odpowiednio wykwalifikowaną ekipę, która potrafi układać kostki brukowe zgodnie z normami, przyjętą klasyfikacją i rzeczywistymi wymogami danej przestrzeni.

Kiedy naprawa kostki nie będzie możliwa?

Należy jednak mieć też świadomość, że jeśli kostka była położona źle lub niewłaściwie eksploatowana, to naprawa nie będzie możliwa. Dotyczy to przede wszystkim niewłaściwego dobrania rodzaju kostki do określonego przeznaczenia.

Ścieżki czy chodniki ogrodowe nie wymagają stosowania bardzo wytrzymałego bruku. Jeśli jednak na drodze czy podjeździe, po których poruszają się pojazdy, została położona zbyt cienka kostka (np. 6 cm), samo jej uzupełnienie nie rozwiąże problemu. W takim przypadku niezbędna będzie wymiana całej powierzchni na elementy o odpowiedniej grubości i nośności.

Zastosowanie niewłaściwego rodzaju materiału to błąd projektowy. Można go naprawić jedynie poprzez usunięcie kostki, wzmocnienie podbudowy i ułożenie nowej kostki brukowej, tym razem dopasowanej grubością do przewidywanego sposobu eksploatacji nawierzchni.