Kora czy kamień pod tuje – poznaj zalety i wady obu rozwiązań

Tuje, czyli żywotniki, to jedne z najpopularniejszych iglaków, jakie można spotkać w ogrodach. Prezentują się bardzo efektownie, a dodatkowo są łatwe w utrzymaniu. Trzeba jednak zadbać o zastosowanie kwaśnego podłoża pod tymi krzewami. Do ściółkowania roślin najczęściej stosuje się kamień ogrodowy ozdobny lub korę sosnową. Poznaj wady oraz zalety każdego z tych rozwiązań.

Kora sosnowa pod tuje – zalety i wady

Kora sosnowa to jeden z najczęściej wybieranych podkładów naturalnych pod tuje, choć służy także do obkładania drzew liściastych. Takie podłoże świetnie się prezentuje, jest przyjazne dla gleby i sprawia, że ogród nabiera niepowtarzalnego wyglądu. Wiele osób ceni także leśny zapach kory.

Zalety ściółkowania korą:

  • chroni drzewa i krzewy przed przemarzaniem w okresie jesiennym i zimowym,
  • ogranicza rozwój chwastów,
  • zabezpiecza glebę przed wypłukiwaniem z niej składników odżywczych,
  • delikatnie zakwasza glebę.

Decydując się na obłożenie tui korą sosnową, pamiętaj, że jest to materiał biodegradowalny. Ulega rozkładowi i niezbędne jest jego dosypywanie. Najlepiej od razu ułożyć grubą warstwę kory. Dzięki biodegradacji naturalnie nawozi ona glebę, niweluje jej odczyn zasadowy i tworzy ściółkę pod roślinami. Akurat rośliny takie jak tuje preferują odczyn kwaśny.

Kora ogrodnicza jest dość lekka, dlatego mocniejszy wiatr może ją roznieść po ogrodzie, a to wymaga regularnego sprzątania trawnika. Ładny pomarańczowy kolor naturalnego podkładu zmienia się z czasem na bardziej brązowy, gdy kora się rozkłada. Traci ona wtedy swój ozdobny charakter. Oznacza to, że ściółkowanie nie jest rozwiązaniem na długie lata.

Kamień ogrodowy pod tuje – zalety i wady

Tuje z powodzeniem można obłożyć także kamieniem ogrodowym ozdobnym. Jest dostępny w wielu odcieniach, dlatego z łatwością wybierzesz taki kolor, który najbardziej pasuje do Twojego ogrodu. Najważniejsze zalety kamienia ogrodowego to:

  • ochrona przed rozwojem chwastów,
  • trwałość – jest odporny na niesprzyjające warunki atmosferyczne,
  • ciężar – kamień, w przeciwieństwie do kory, nie zostanie przesunięty przez wiatr i pozostanie na swoim miejscu przez długi czas,
  • wysoka przepuszczalność – warstwa dość drobnych kamieni nie blokuje roślinom dostępu do składników odżywczych.

Decydując się na zastosowanie tego podkładu w ogrodzie, nie musisz układać grubej warstwy kamieni. Doskonale będzie prezentować się także ich niewielka ilość rozłożona pod tujami.

Kamienie ogrodowe mają jednak tendencję do brudzenia się, dlatego po pewnym czasie, zwłaszcza podczas opadów deszczu, będą wymagały czyszczenia. Osadza się na nich nie tylko błoto, ale także drobne gałązki czy liście spadające z drzew liściastych. Zanieczyszczenia, które wnikną między kamienie, mogą być trudne do usunięcia.

Co lepsze pod tuje – kora czy kamień?

Z pewnością zastanawiasz się, czy kora, czy kamień pod tuje będą lepszym rozwiązaniem. Wybór zależy głównie od Twoich indywidualnych preferencji. Jeśli zależy Ci na naturalnym wyglądzie ogrodu, to postaw na korę. Jest ona tania, ale musisz liczyć się z koniecznością jej regularnego dosypywania, co może być nieco problematyczne.

Kamień ozdobny to rozwiązanie długotrwałe, dzięki któremu będziesz cieszyć się doskonałym wyglądem swojego ogrodu. Jest to podłoże praktycznie niezniszczalne, dlatego mimo wysokiej ceny, warto w nie zainwestować. Mimo swego ciężaru zapewnia optymalne parowanie wody z gleby. Pozwala także na swobodne nawożenie.

Jaki kamień pod tuje? Jak dobrać ilość?

Pod tuje doskonale sprawdzi się kora kamienna, czyli rodzaj łupków. Wyglądem przypomina naturalne podłoże, ale jest od niego o wiele trwalszy. Łupki mają różne zastosowania w ogrodzie i możesz wykorzystać je także do obłożenia np. oczka wodnego. Dzięki temu, że kamienie są dość ciężkie i nie zostaną przesunięte przez wiatr, możesz obłożyć tuje cieńszą warstwą. Szacuje się, że na każdy metr kwadratowy powierzchni ogrodu potrzeba około 80 -120 kg kruszywa. Im drobniejsza frakcja, tym więcej kamienia musisz ułożyć.

To, czym obłożysz tuje, zależy głównie od zasobności Twojego portfela oraz indywidualnych upodobań. Warto zadbać o to, aby ochronić podłoże pod krzewami, gdyż pozwoli to prawidłowo rozwijać się roślinom w ogrodzie. Jeśli zależy Ci na trwałym rozwiązaniu na lata, podstaw na niezawodny kamień ogrodowy.