jaka kora do ogrodu najlepsza aranzacje ogrodow

Jaka kora do ogrodu? Te rodzaje najlepiej podkreślą jego piękno

Kora drzew liściastych i drzew iglastych jest surowcem, który znajduje zastosowanie w przydomowych ogrodach. Wysokiej jakości produkt świetnie nadaje się do ściółkowania roślin. Stanowi też piękną ozdobę przydomowej przestrzeni. W sklepach dostępne są różne rodzaje kory. Warto dowiedzieć się, jaka kora ogrodowa najlepiej sprawdzi się w danym przypadku.

Kora w ogrodzie – kiedy się sprawdzi?

Wysypana w ogrodzie kora drzewna służy do ochrony roślin przed nadmiernymi wahaniami temperatury; ponadto ogranicza rozwój chwastów. Obłożona tym surowcem gleba lepiej magazynuje wodę. Kora drzew iglastych i drzew liściastych zakwasza ziemię. Dlatego świetnie sprawdza się jako materiał do ściółkowania niskich roślin preferujących kwaśny odczyn ph. Kora ogrodowa gruba może być wykorzystywana do ściółkowania roślin kwasolubnych, takich jak:

– azalie;

– magnolie;

– żurawina;

– borówki;

– wrzos.

Świetnym rozwiązaniem jest też wyłożenie podłoża pod tuje warstwą kory.

Rodzaje kory najczęściej używane w ogrodzie

Do ściółkowania iglaków i innych roślin preferujących kwaśne podłoże można wykorzystywać różne rodzaje kory. Warto przyjrzeć się bliżej najpopularniejszym wśród klientów firmy Rakowiecki produktom.

Kora sosnowa świeża – najjaśniejsza opcja

Kora sosnowa świeża wyróżnia się jasną barwą. Dostępna jest ona w większych frakcjach, dlatego wolno ulega rozkładowi. Odznacza się też wyjątkowymi walorami estetycznymi. Z uwagi na kwaśny odczyn najlepiej nadaje się do ściółkowania iglaków i innych roślin kwasolubnych (np. azalii i wrzosów). Kora świeża nie powinna być natomiast wykorzystywana do wykładania powierzchni gleby przeznaczonej pod uprawę roślin preferujących odczyn zasadowy.

Kora sosnowa przekompostowana – elegancka propozycja ozdoby ogrodu

Kora sosnowa przekompostowana jest drobniejsza i ciemniejsza od kory sosnowej świeżej. Cechuje ją elegancki wygląd. Ze względu na tendencję do szybkiego rozkładania się wymaga ona częstego uzupełniania i wymiany. Kora przekompostowana zawiera rozmaite substancje odżywcze i składniki pokarmowe wpływające na prawidłowy wzrost i rozwój roślin. Świetnie zakwasza glebę. Dlatego najczęściej wykorzystuje się ją do ściółkowania roślin kwasolubnych, takich jak różaneczniki i borówki amerykańskie.

Kora sosnowa grubo mielona – idealna na wietrzne tereny

Kora sosnowa grubo mielona składa się z dużych i dość ciężkich fragmentów. Dlatego można ją z powodzeniem stosować na wietrznych terenach. Taki rodzaj kory rozkłada się bardzo wolno. To zwalnia użytkownika z konieczności częstego dosypywania surowca. Tak jak świeża i przekompostowana kora, grubo mielony produkt najlepiej jest wykorzystywać do ściółkowania roślin lubiących kwaśny odczyn podłoża.

Kora drzew liściastych – kiedy się sprawdzi?

Kora drzew liściastych stosowana jest rzadziej niż ma to miejsce w przypadku kory sosnowej. Najczęściej surowiec ten pozyskuje się z takich drzew, jak olcha, dąb, brzoza oraz buk. Kora dębowa i innych drzew liściastych wymaga przekompostowania. Warstwa kory mająca odczyn zasadowy może zostać wykorzystana do ściółkowania takich roślin, jak goździki, lawenda, czarny bez i bukszpan.

Jak prawidłowo położyć korę w ogrodzie? Wyjaśniamy!

Ściółkowanie korą to kilkuetapowy proces. Przy jego realizacji należy zwrócić uwagę na odpowiednie przygotowanie podłoża oraz właściwe rozmieszczenie surowca na powierzchni ziemi.

Przygotowanie powierzchni pod ułożenie kory – element obowiązkowy

Przed przystąpieniem do ściółkowania trzeba właściwie przygotować glebę. W tym celu należy ją przekopać i wyrównać. Istotne jest też usunięcie wszystkich chwastów i różnych zanieczyszczeń. Korą można pokryć bezpośrednio glebę. To sprzyja poprawie jej struktury oraz wzbogaceniu w próchnicę. Można też zastosować agrowłókninę, która zabezpiecza glebę przed rozwojem chwastów i wysychaniem.

Grubość warstwy kory w ogrodzie

Jeden 80-litrowy worek zazwyczaj wystarczy na pokrycie 1m2 powierzchni. Grubość ściółki powinna wynosić od 5 do 7 cm. Surowiec należy wykładać równomiernie.

Ogród wyściółkowany korą – jak o niego dbać?

W ramach pielęgnacji ściółkowanego miejsca trzeba dbać o systematyczne wyrywanie pojawiających się tam chwastów. Co jakiś czas należy także uzupełniać ubytki kory.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kory ogrodowej?

Wybierając korę ogrodową, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Są to:

  • cel zastosowania – jeśli powodem ściółkowania jest wzbogacenie gleby w składniki pokarmowe, należy zdecydować się na surowiec kompostowany; w celach dekoracyjnych świetnie sprawdza się kolorowa kora ogrodowa;

  • wielkość kawałków – grubo mielony surowiec doskonale nadaje się do zastosowania na wietrznych terenach; zaś kora sosnowa drobno mielona to dobra opcja dla osób, dla których liczą się względy estetyczne;

  • gatunki uprawianych roślin – do ściółkowania okazów kwasolubnych najlepiej jest stosować korę sosnową; podłoże pod kwiaty i drzewa zasadolubne wykłada się korą drzew liściastych.

W doborze odpowiedniej kory klientom pomagają specjaliści z firmy Rakowiecki. Do nabycia tam są takie produkty, jak kora sosnowa luzem.

Jaka kora do ogrodu? Podsumowanie

Do ściółkowania roślin może być wykorzystywana zarówno kora drzew iglastych, jak i liściastych. Osoby zainteresowane nabyciem tego typu produktów mają do wyboru surowiec świeży albo kompostowany. Poszczególne wyroby mogą różnić się między sobą także wielkością frakcji.