Title Image

HDS

HDS

HDS, czyli hydrauliczny dźwig samochodowy to urządzenie, które pozwala przy minimalnym nakładzie sił i środków wygodnie obsłużyć nawet spore transporty ciężkich przedmiotów. HDS montowany jest na aucie i obsługuje jego przestrzeń ładunkową. Z technicznego punktu widzenia mianem HDS określa się zresztą nie tyle sam dźwig, ile cały pojazd. Udźwig różnych modeli HDS wynosi od 2,5 do kilkunastu ton, co pozwala na bezpieczny i pewny rozładunek np. elementów betonowych, drewna, EP-ek i nie tylko.

Bezpieczny transport

Samo przewiezienie elementów z miejsca na miejsce wymaga tylko ich prawidłowego zabezpieczenia w przestrzeni ładunkowej. Nie jest to najczęściej banalne, ale to nie transport rodzi największe ryzyko uszkodzenia ładunku ale sama procedura załadunku i rozładunku. Uzycie HDS-a pozwala ograniczyć możliwość występienia szkody, co w pracach budowlanych i remontowych przekłada się na większa wydajność pracy. Inwestorzy i wykonawcy zamawiający transport HDS-em przede wszystkim doceniają elastyczność tego rozwiązania – jeśli w dane miejsce da się wjechać autem, to da się też je tam najpewniej rozładować, co nie byłoby oczywiste w przypadku użycia innych rodzajów dźwigu. HDS zajmuje bowiem stosunkowo mało miejsca i może operować w szerokiej przestrzeni i wszystkich płaszczyznach.

Ceny transportu HDS

Transport HDS bywa bardzo różnie wykonany. Wśród czynników powodujących zmianę cen z pewnością należy wymienić masę i ilość transportowanych elementów (bo to przekłąda się zarówno na czas niezbędny do wykonania operacji, jak i ilość kursów, które trzeba wykonać, a więc bezpośrednio koszt pracy), ale także rodzaj HDS-u (udźwig, zasięg) i rodzaj materiałów (te bardziej wrazliwe zawsze są droższe w obsłudze). W praktyce jednak jest to prawie zawsze rozwiązanie tańsze niż jakiekolwiek inne – nawet gdyby dało się do rozładunku wykorzystać np. wózki widłowe, to trzeba nie tylko je wynająć, ale także zapewnić odpowiednie warunki do ich eksploatacji, co na placu budowy bardzo często jest wręcz niemożliwe.

Uprawnienia

Sam fakt, że firma posiada auto HDS, jeszcze nie znaczy, że jest to dobra oferta. Zarówno samo urządzenie, jak i jego operator, muszą posiadać odpowiednie certyfikaty. HDS-y podlegają okresowej kontroli przez UDT, a poza tym muszą być przez cały czas rzetelnie kontrolowane i utrzymywane w doskonałym stanie technicznym, co już leży w całości w gestii właściciela auta. Wynajmując transport HDS, warto upewnić się, czy sprzęt ma aktualne przeglądy i jest regularnie konserwowany – wiele wypadków uszkodzenia materiału wynika bowiem z nieprawidłowej pracy dźwigu, który, choć ma wszystkie przeglądy, jest po prostu zaniedbany. Również kierowcę HDS, który najczęściej jest tez operatorem dźwigu, można poprosić o okazanie odpowiedniego certyfikatu (IIZ – żurawie przenośne) wydanego przez UDT. Przez profesjonalnych wykonawców nigdy nie zostanie to odczytane jako obraza, choć oczywiście ważniejsze od papierowych dokumentów jest realne doświadczenie i umiejętności operatora.

Zobacz również: Usługi koparko Ładowarką