Wpływ koloru kostki na optyczne powiększenie przestrzeni wokół domu

Projektując wykończenie przestrzeni zewnętrznej budynku, warto zwrócić uwagę nie tylko na własne preferencje co do odcienia użytego materiału, ale także na wpływ, jaki dany kolor wywiera na jej percepcję. Jest to istotne, ponieważ kolor kostki brukowej może bardzo wpłynąć na wizualny odbiór całej posesji, mogąc optycznie ją powiększyć, uporządkować ale i zmniejszyć i wywołać wrażenie chaosu. Zatem, jak dobrać kolor kostki, aby nie tylko wyglądała estetycznie i była funkcjonalna? Odpowiadamy:

Jak kolor kostki wpływa na optyczne postrzeganie przestrzeni?

Wpływ doboru kolorów na odbiór przestrzeni jest zasadą dobrze znaną w architekturze wnętrz – jasne barwy powiększają, a ciemne pomniejszają. Tak samo kolorystyka wpływa na optykę przestrzeni zewnętrznej. Oznacza to, że jasne kolory, jak piaskowy, jasnoszary czy kremowy odbijają więcej światła, dając wrażenie otwartości i lekkości, a barwy ciemne, jak antracyt, grafit czy ciemne brązy to światło pochłaniają, dlatego też przestrzeń może wydawać się mniejsza i bardziej zamknięta. Zatem przykładowo, jeśli chcemy aby nasz podjazd czy ścieżka ogrodowa wyglądały na obszerniejsze i szersze niż są w rzeczywistości, wówczas warto wybrać kostkę w jasnych odcieniach.

Co istotne, nie tylko sam kolor może wpływać na optyczny odbiór zewnętrznej przestrzeni, ale także jego połączenie z odpowiednim rodzajem kostki brukowej. Zatem jeśli chcemy przestrzeń powiększyć wizualnie, wówczas dobrym rozwiązaniem jest np. ułożenie wokół powierzchni z jasnej kostki, ramki z kostki ciemniejszej, która będzie optycznie poszerzała naszą przestrzeń. Lepiej także nie dzielić przestrzeni wizualnie, układając wzory z różnych odcieni kostki, ponieważ wprowadzenie zbyt wielu kontrastów podzieli taką przestrzeń. 

Jak dobrać kostkę do barw w otoczeniu?

Dobierając kolorystykę kostki brukowej, warto również wziąć pod uwagę kolory, które dominują w otoczeniu, w tym także w elementach zewnętrznych bryły budynku. Jeśli dom ma jasne elewacje, to wówczas będą one dobrze się komponowały z jasnymi lub tylko odrobinę ciemniejszymi nawierzchniami, tworząc efekt przestronności. Z kolei w przypadku domów z dużą ilością drewna bądź cegły, najlepiej użyć kostki w ciepłych odcieniach beżu, piasku czy brązu. Natomiast w przypadku bardzo nowoczesnej architektury, gdy zastosowano ciemną elewację, można wykonać jej ciekawe zestawienie z mocno kontrastującą jasną kostką, która zrównoważy masywny wygląd budowli, wizualnie ją odciążając.

Czy jasna kostka jest praktyczna?

Niejednokrotnie można spotkać się z opiniami, że jasny materiał wykończeniowy w przestrzeni zewnętrznej nie jest rozwiązaniem praktycznym, a jasna kostka szybciej się brudzi, zatem szybciej traci swoją estetykę. I choć rzeczywiście, zabrudzenia na takiej kostce widać bardziej niż na cieniowanych ciemnych wariantach, to jednak nowoczesne materiały można dostać w wariancie zaimpregnowanym, pokryte powłokami chroniącymi przed powstawaniem plam czy porostów. A jeśli przy tym wybierzemy kostkę z lekko melanżową powierzchnią, w łatwy sposób ukryjemy wizualnie naturalne zabrudzenia i jednocześnie zachowamy jasność i estetykę nawierzchni.

Jaki efekt uzyskamy za pomocą jasnych odcieni kostki?

Jasne odcienie kostki powiększają przestrzeń, jednak nie każdy wariant będzie pasował do każdego stylu czy wybranej kolorystyki pozostałych elementów wewnętrznych i zewnętrznych posesji. Przykładowo kolor jasnoszary jest odcieniem bardzo uniwersalnym, o neutralnym zabarwieniu. Z kolei kostka w odcieniu piaskowego beżu da efekt ciepła, rozświetlenia, świetnie komponując się z otoczeniem w stylu klasycznym, rustykalnym. Natomiast podłoże w odcieniach kremowych i ecru to synonim luksusu i elegancji, dlatego najlepiej sprawdzi się w willach i rezydencjach. Szukając efektu naturalnego, subtelnego, doskonałego do przestrzeni w stylu skandynawskim czy eklektycznym, możemy wybrać kostkę w odcieniu szaro-białego melanżu.

Zatem aby optycznie powiększyć przestrzeń zewnętrzną budynku, najlepiej wybrać jasne odcienie, w szczególności, jeśli przestrzeń wokół domu jest niewielka. Lepiej również unikać dużych kontrastów kolorystycznych, szczególnie jeśli przestrzeń nie jest zbyt obszerna. Z tych samych powodów lepiej ujednolicić kolorystykę ogrodu i elewacji zewnętrznej, bo przestrzeń spójna, wydaje się też większa. Dobrą inwestycją jest jasna kostka impregnowana, która jest odporna na zabrudzenia.

Barwa kostki brukowej jest więc nie tylko kwestią estetyki, ale także realnym narzędziem do kreowania przestrzeni, zatem warto zwrócić uwagę na trafny dobór koloru potrafi wizualnie powiększyć nawet niewielki ogród czy podjazd i nadać posesji elegancji i harmonii.