Do czego zastosować palisady, obrzeża i ekobordy?
Planowanie przestrzeni wokół domu i ogrodu, ale również przestrzeni publicznych wymaga odpowiedniego wykończenia, łączącego estetykę z funkcjonalnością. Elementami pomagającymi w uporządkowaniu i stabilizacji nawierzchni, a jednocześnie podkreślającymi walory wizualne terenu są obrzeża ogrodowe palisady i ekobordy. Jak należy je stosować i jakie daje to korzyści – wyjaśniamy.
Czym są palisady, obrzeża i ekobordy?
Nowoczesne palisady ogrodowe to pionowe elementy, które służą głównie do wzmacniania nawierzchni, jej estetycznego podziału na strefy oraz kształtowania przestrzeni. Mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak beton, drewno, kamień czy tworzywa sztuczne.
Obrzeża ogrodowe trawnikowe to z kolei elementy płaskie, wyznaczające granice między różnymi rodzajami nawierzchni, najczęściej między trawnikiem, a podjazdem. Także mogą być wykonane z takich materiałów, jak beton, kamień, drewno i tworzywo sztuczne.
Natomiast ekobordy ogrodowe to lekkie i elastyczne obrzeża, najczęściej wykonane z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu, które dodatkowo dzięki swojej konstrukcji są łatwe w montażu i przy tym niezwykle uniwersalne.
Do czego można wykorzystać palisady, obrzeża i ekobordy?
Wspomniane elementy wykończeniowe do ścieżek, podjazdów czy też różnych stref w ogrodzie czy miejscach użyteczności publicznej to nie tylko kwestia odbioru estetycznego danej przestrzeni. Pionowe palisady ogrodowe betonowe czy palisady ogrodowe plastikowe mają swoje zadania choćby wzmocnić i ustabilizować teren, szczególnie gdy występują na nim nierówności wymagająca tworzenia murków oporowych. Są stosowane w ogrodach z tarasami, na skarpach lub przy wzniesionych rabatach. Poza tym ułatwiają wydzielenie różnych stref na posesji, jak rabaty kwiatowe, ścieżki czy tereny rekreacyjne, a dzięki różnorodności materiałów i kolorów można je z łatwością dopasować do stylu ogrodu. Dodatkowo, palisady betonowe bądź kamienne są wykorzystywane do ozdobnego wykończenia brzegów ścieżek, podjazdów czy tarasów.
Obrzeże betonowe ogrodowe mają inny charakter niż palisady, przede wszystkim ze względu na swoje wymiary – nie są tak wysokie. Ich podstawową rolą jest zrobienie oporu dla kostki brukowej. Jednak mogą też pełnić inną rolę, m.in. wyznaczając granice między nawierzchniami, oddzielając trawnik od rabat kwiatowych, żwiru, kostki brukowej czy innych rodzajów nawierzchni. Dzięki ich zastosowaniu rośliny nie przerastają na ścieżki, co ułatwia utrzymanie porządku. Ważne jest, że odpowiednio dobrane możliwiają ustabilizowanie kostki brukowej, zapobiegając jej przesuwaniu się, co jest szczególnie istotne na podjazdach i ścieżkach. Pełnią także funkcję estetyczną, pomagając w podkreśleniu kształtu rabat, oczek wodnych czy innych elementów ogrodu, nadając dzięki temu przestrzeni uporządkowany wygląd.
Ekobordy trawnikowe są natomiast szczególnie doceniane przez zwolenników ekologicznego podejścia w życiu, ponieważ wykonanie z materiałów z recyklingu czyni je przyjaznymi dla środowiska rozwiązaniem, wspierającym zrównoważony rozwój. Ich zaletą jest elastyczność, dzięki której nadają się do tworzenia zarówno linii prostych, jak i zakrzywionych, idealnie wpisując się w nowoczesne i nietypowe aranżacje. Można je stosować do oddzielania nawierzchni żwirowych, trawników, rabat czy np. ścieżek z kory. Ich dodatkową zaletą jest łatwość montażu i demontażu, dzięki prostemu systemowi mocowania, który nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi. Idealnie nadają się też do stabilizacji nawierzchni sypkich, utrzymując w miejscu kruszywo, żwir czy korę, zapobiegając ich rozsypywaniu.
Jak wybrać najlepsze rozwiązanie?
Możliwości solidnego i przy tym estetycznego wykończenia przestrzeni wokół domu jest wiele, zatem warto wziąć pod uwagę różne czynniki, które mogą wpłynąć na naszą decyzję. Po pierwsze trzeba zastanowić się, na jakim rodzaju powierzchni mają zostać zastosowane. W przypadku terenów o dużym obciążeniu, takich jak podjazdy najlepiej sprawdazą się obrzeża, w ogrodach o dużych różnicach poziomów lepiej wybrać palisady, a z kolei w ogrodach ze zróżnicowanymi materiałami na rabatach czy nawierzchniami lekkimi, jak ścieżki żwirowe, doskonale sprawdzą się ekobordy.
Nie bez znaczenia jest także styl aranżacji. Obrzeża ogrodowe palisady betonowe pasują najlepiej do klasycznych i nowoczesnych ogrodów, a ekobordy świetnie będą się komponowały w naturalistycznych i ekologicznych projektach. Dodatkowo łatwiejsze w montażu, jednak palisady i obrzeża z betonu zapewniają większą trwałość aranżacji.
Palisady, obrzeża i ekobordy to zatem uniwersalne rozwiązania, które sprawdzają się w różnorodnych aranżacjach przestrzeni, a to, który wariant zostanie wybrany, zależy od indywidualnych potrzeb, charakteru miejsca oraz oczekiwań estetycznych czy budżetu. Niezależnie od wyboru jednak, elementy te pomagają w organizacji przestrzeni, stabilizacji nawierzchni i podkreśleniu jej estetyki, tworząc harmonijną i funkcjonalną całość. Natomiast inwestycja w odpowiednio dobrane rozwiązania wykończeniowe nie tylko ułatwi utrzymanie porządku, ale także zwiększy wartość wizualną otoczenia, nadając mu niepowtarzalny charakter.