Obrzeża betonowe czy ekobordy – co lepsze i kiedy

Obrzeża betonowe zwane też ogrodowymi  pełnią ważną funkcję zarówno estetyczną, jak i praktyczną w wykończeniu przestrzeni zielonej wokół domu. Decyzja o wyborze między obrzeżami betonowymi, a ekobordami może być kluczowa podczas projektowania lub renowacji ogrodu, przy czym oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji. Jakie są zatem różnice między tymi formami obrzeży ogrodowych? I kiedy dane rozwiązanie będzie bardziej odpowiednie niż drugie? Wyjaśniamy.

Obrzeża ogrodowe betonowe – kiedy wybrać?

Betonowe obrzeże to popularny wybór wśród osób szukających trwałego i solidnego rozwiązania dla swoich ogrodów. Można wręcz rzec, że to wybór tradycyjny, od lat stosowany w ogrodowych czy działkowych przestrzeniach. Niewątpliwie obrzeża trawnikowe betonowe mają wiele zalet, a wśród nich przede wszystkim bardzo dużą wytrzymałość i odporność na warunki atmosferyczne, co oznacza, że obrzeża betonowe mogą służyć przez wiele lat bez większego zużycia materiału. Dzięki swojemu ciężarowi i mocnemu osadzeniu w gruncie są też bardzo stabilne, dobrze utrzymują granice między różnymi elementami ogrodu, a także są odporne na przemieszczenia czy deformacje. Do tego są dostępne w różnych wysokosciach, wzorach i kolorach, np. obrzeże betonowe grafitowe, pastellowe czy palisadowe. Wielość form pozwala na dopasowanie obrzeży betonowych do różnych stylów ogrodowych.

Waga obrzeży betonowych, która z jednej strony zapewnia im wysoką stabilność, może jednak być też wadą – utrudnia to ich przenoszenie i montaż, co często wymaga pomocy czy nawet sprzętu do podnoszenia.

Ekobordy ogrodowe  i ich zastosowanie

Ekobordy ogrodowe stanowią niewątpliwie rozwiązanie alternatywne dla obrzeży betonowych. To dobra opcja dla osób poszukujących bardziej ekologicznej i łatwiejszej w montażu wersji obrzeży.  Rozwiązanie to ma wiele zalet, a na pierwszym miejscu warto wymienić ich lekkość i łatwiejszy montaż w odniesieniu do betonu. Oznacza to, że mogą być one szybko i łatwo zamontowane przez jedną osobę. Dodatkowo do ich produkcji wykorzystuje się materiały z recyklingu, takie jak guma z recyklingu opon samochodowych, co czyni je bardziej ekologicznymi od ich betonowych odpowiedników. Zaletą tego rozwiązania jest również wysoka elastyczność ekobordów ogrodowych– mogą być gięte i dopasowane do różnych kształtów i konturów terenu, co sprawia, że są one bardziej wszechstronne w użyciu.

To rozwiązanie, w odniesieniu do obrzeży betonowych ma też pewne wady, a wśród nich w szczególności mniejszą trwałość i większą podatność na uszkodzenia, szczególnie w przypadku ich intensywnego użytkowania. Ze względu na swoją lekkość, ekobordy trawnikowe mogą być też mniej stabilne niż obrzeża betonowe, szczególnie na obszarach o dużej ilości opadów deszczu lub na nierównym terenie – z reguły nie stosuje się ich w ciągach jezdnych.

Kiedy wybrać obrzeża betonowe, a kiedy ekobordy?

Wybór między obrzeżami betonowymi, a ekobordami ogrodowymi zależy od indywidualnych potrzeb, preferencji oraz warunków terenowych ogrodu. Obrzeża betonowe są idealne dla osób poszukujących trwałego i stabilnego rozwiązania, które będzie odporniejsze na zużycie i intensywne użytkowanie. Natomiast ekobordy są świetnym wyborem dla tych, którzy potrzebują bardziej elastycznego i łatwiejszego w montażu materiału, a także chcą świadomie wybrać rozwiązanie bardziej ekologiczne. Zarówno obrzeża betonowe, jak i ekobordy mają swoje zalety i wady, które warto wziąć pod uwagę podczas planowania projektu ogrodu.

Podsumowując zatem, układanie obrzeży betonowych najlepiej wybrać wówczas, gdy zależy nam na trwałości i stabilności obrzeży, bo wiemy, że będą one intensywnie eksploatowane. Z tego samego powodu postawimy na nie chcąc użyć materiału, który przez długi czas zachowa swój pierwotny wygląd. Z drugiej strony, jeśli świadomie troszczymy się o środowisko, wówczas zapewne wybierzemy ekobordy, jako rozwiązanie ekologiczne, wytworzone z surowców z recyklingu. Za tym rozwiązaniem przemówi także posiadanie nierównego terenu, na którym mają być umieszczone, a także jeśli chcemy zamontować obrzeże szybko, łatwo i samodzielnie, bez pomocy osób trzecich czy fachowców.