Tarasy wentylowane – czym są i dlaczego sprawdzają się w rodzimym klimacie?
Taras wentylowany funkcjonuje w polskim budownictwie już od wielu lat, wciąż jednak nie jest dobrze znany i wielu inwestorów nie wie o istnieniu takiej możliwości. Technologia ma jednak wiele zalet, dlatego warto rozważyć jej wybór. Czym charakteryzują się tarasy wentylowane i jak wykonać taką konstrukcję?
Czym są nowoczesne tarasy wentylowane?
Istotą technologii tarasów wentylowanych jest wytworzenie pustej przestrzeni pomiędzy gruntem a hydroizolacją. Dzięki temu woda jest skutecznie odprowadzana z powierzchni tarasu i znika wiele problemów typowych dla standardowych rozwiązań.
Warunkiem zastosowania technologii tarasu wentylowanego jest odpowiednie podłoże. Może nim być stary lub nowy beton, a także utwardzony grunt. Nie nadają się za to płytki ceramiczne, które trzeba wcześniej skuć. Jednym z wariantów jest też taras wentylowany w tzw. systemie pływającym. Poszczególne rozwiązania nie tylko są tańsze od tradycyjnych metod budowania, ale też mają wiele innych zalet.
Gdzie sprawdzi się taras wentylowany?
Tarasy wentylowane doskonale zdają egzamin w budownictwie jednorodzinnym każdego typu. Jedynym warunkiem ich budowania jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Musi być ono stabilne. Istotne jest także, że takie konstrukcje można budować nie tylko na utwardzonym gruncie czy wylewce betonowej. Zdadzą też egzamin na stropie piwnicznym, a nawet w górnej części domu, na dachu domu czy w garażu – oddzielone przez specjalne membrany dachowe.
Trafionym pomysłem jest wybór tarasów wentylowanych do domów usytuowanych w umiarkowanej strefie klimatycznej. Takie budynki są bardziej narażone na opady deszczu i śniegu czy zmienne temperatury, włącznie z mrozami. Odpowiednio wykonany taras wentylowany rozwiąże wiele problemów wynikających z działania tych czynników.
Posadzki wentylowane – odporne na czynniki zewnętrzne
Niewątpliwą zaletą, jaką ma taras wentylowany, jest jego wysoka odporność na warunki klimatyczne. Konstrukcje tego typu znoszą kontakt z wodą deszczową czy niskimi temperaturami znacznie lepiej niż tarasy wykonane na zaprawach klejowych.
W umiarkowanych warunkach klimatycznych problemem bywają zastoiska wody. Przyczyniają się one do powstawania uszkodzeń powierzchni i obniżają komfort korzystania z tarasu. Przy tarasie wentylowanym to nie problem. Pusta przestrzeń pod powierzchnią podłogi sprawia, że woda opadowa jest skutecznie odprowadzana.
Technologia wykonania takiej konstrukcji chroni też w dużym stopniu przed zmianami, jakie zachodzą przy ujemnych temperaturach. Brak fug i zapraw klejowych chroni powierzchnię przed zamarzaniem wnikającej w szczeliny wody i pękaniem płytek. Zastosowanie skutecznego systemu odpływu wody również ogranicza wpływ mrozu na żywotność posadzki, chroniąc ją przed wystąpieniem uszkodzeń.
Jakie płyty tarasowe nadają się najlepiej do posadzek wentylowanych?
Budowa tarasu wentylowanego wymaga nie tylko wyboru metody wykonania, ale też odpowiednich materiałów konstrukcyjnych czy hydroizolacyjnych. Ważnym elementem decydującym o funkcjonalności tego miejsca są odpowiednie płytki tarasowe. Powinny one zapewnić stabilną posadzkę – bezpieczną, estetyczną i trwałą. Wybór odpowiednich płyt tarasowych ma tu kluczowe znaczenie.
Dobrym wyborem, jeśli chodzi o płytki do wykończenia tarasu, będzie gres porcelanowy. Jest on produktem wysokiej jakości, powstającym z mieszanki gliny, kaolinu i kwarcu. Surowce pozbawione zanieczyszczeń sprawiają, że płyty tarasowe są wytrzymałe i mają estetyczne, jednolite wybarwienie. Płytki gresowe są odporne na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie i pękanie. Mają niską porowatość, niewielką nasiąkliwość oraz nie chłoną mokrych zanieczyszczeń. Dlatego dobrze wytrzymują niesprzyjające warunki atmosferyczne i mróz.
Alternatywą dla gresu ceramicznego są płyty tarasowe produkowane z betonu i granitu. Naturalny kamień już z uwagi na swoje pochodzenie ma bardzo wysoką wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i zmienne temperatury. Ułożony na podkładzie cementowym, doskonale zniesie opady deszczu, zimowe mrozy czy intensywne nasłonecznienie. Będzie też odporny na uszkodzenia mechaniczne. Wykonanie nawierzchni z takich płyt układanych na stabilnych wylewkach betonowych zagwarantuje estetyczny wygląd tarasu i jego bardzo długą żywotność. Do wykończenia posadzki najlepiej nadają się płyty tarasowe takie jak Maxima, Tierra, Limbra, Aristoni, Sedimento czy Sundeck.
Na czym układać taras wentylowany?
Montaż tarasu każdego rodzaju wymaga przede wszystkim odpowiedniego przygotowania podłoża. W przypadku tarasów wentylowanych właściwie jedynym warunkiem jest jego stabilność. Nie musi to być podbudowa betonowa, gdyż konstrukcję samonośną można wykonać też na stabilnym gruncie. Sprawdzonym rozwiązaniem jest też montaż tarasu wentylowanego nad jednym z pomieszczeń budynku. W przypadku, gdy jest ono ogrzewane, bardzo ważny etap prac stanowi montaż szczelnej izolacji przeciwwilgociowej. Wyeliminuje ona problem zawilgocenia stropu w pomieszczeniu.
Przygotowanie piaszczystego podłoża pod budowę tarasu wentylowanego wymaga postępowania podobnego jak przy układaniu kostki brukowej. Podstawę stanowi zagęszczona mieszanina piasku z cementem, w której mocuje się punktowe fundamenty. Zapewnią one podparcie dla konstrukcji nośnej i pozwolą zachować pustą przestrzeń pod powierzchnią tarasu. Natomiast jeśli konstrukcja ma być wykonana na starej posadzce, zachodzi potrzeba jej oczyszczenia. Wiąże się to z koniecznością skuwania większej ilości płytek.
Jak zamontować taras wentylowany?
Budowa tarasu wentylowanego przebiega w dwóch etapach. Pierwszym krokiem jest wspomniane wyżej przygotowanie podłoża. Jednak nie wystarczy jedynie zagwarantowanie jego stabilności. Konieczne jest dokładne oczyszczenie płaszczyzny i zadbanie o system drenażu, dzięki któremu będzie odprowadzana woda deszczowa. Niezbędny jest też odpowiedni spadek podbudowy. Zapobiegnie on problemom takim jak stojąca woda i jej zamarzanie. W ich konsekwencji mogłyby nastąpić np. pękanie płytek czy korozja okapników.
Drugi etap to montaż. Wykonuje się go na stabilnym podłożu, korzystając ze specjalnych wsporników. Pozwalają one na poziomowanie płyt dzięki możliwości regulacji wysokości. Wsporniki regulowane najczęściej są wykonane ze wzbogaconego polipropylenu. Dlatego są odporne na wilgoć i inne czynniki środowiskowe. Producenci oferują kilka typów takich podstawek, wyposażonych w głowice samopoziomujące lub podkładki dystansowe z tworzywa sztucznego o różnej grubości. W prawidłowo wykonanej konstrukcji każda płyta opiera się na czterech wspornikach umieszczonych w jej narożnikach. W przypadku dużych płyt zalecane jest dodatkowe podparcie centralne.
Przy budowie tarasu wentylowanego warto skupić się na trzech elementach.
-
Jak wybrać płyty na taras wentylowany?
Wybór odpowiednich płyt na taras wentylowany powinien być podyktowany nie tylko ich wytrzymałością. Istotny jest też odpowiedni wzór. Kolory i wymiary płyt mają duże znaczenie w aranżacji przestrzeni. Mogą wpływać na postrzeganie jej wielkości czy na spójność z otoczeniem. Z zasady jasne płytki o regularnym kształcie optycznie powiększają powierzchnię, a ciemne – zmniejszają ją. Łączenie kolorów pozwala też na tworzenie ciekawych efektów estetycznych.
-
Jak przygotować podłoże pod taras wentylowany?
Przygotowanie każdego rodzaju podłoża pod taras wentylowany wymaga przede wszystkim jego oczyszczenia i utwardzenia. Odpowiedni efekt można uzyskać za pomocą wylewki betonowej lub zagęszczanej mieszaniny piasku i cementu. Szczególną uwagę należy zwrócić na montaż drenażu i zachowanie spadku około 1% w kierunku strefy okapowej. Bardzo ważne jest też zadbanie o odpowiednią izolację termiczną oraz hydroizolację, która zapobiegnie przenikaniu wilgoci w głąb struktury betonu.
-
Etapy układania tarasu na wspornikach
Poszczególne etapy układania tarasu obejmują:
- montaż profili okapowych z rynnami lub bez, jako system odprowadzania wody i sposób wykończenia brzegów tarasu,
- uszczelnienie powierzchni (np. papą lub membraną, sklejając poszczególne warstwy np. masą bitumiczną),
- układanie podkładek dystansowych,
- układanie płyt tarasowych z regulacją ich poziomu za pomocą podkładek dystansowych lub głowic (przy wyborze płyt warto zwrócić uwagę, aby były one takiej samej grubości. Klawiszowanie płyt można jednak zniwelować, umieszczając na podkładkach dystansowych odrobinę silikonu).
Ile kosztuje taras wentylowany?
Taras wentylowany ma znacznie więcej zalet niż tradycyjny. Trudno jednak jednoznacznie określić koszt jego wykonania. Zależy on bowiem od wielu czynników. Podstawowe to wykorzystane materiały i zabudowywana powierzchnia. Im lepsza jakość płyt (co w tym przypadku ma duże znaczenie), tym wyższa jest też cena ich zakupu. Oczywiście duży taras kosztuje więcej niż mały.
Różnice dotyczą też tego, czy prace są wykonywane samodzielnie, czy przez ekipę fachowców. Jednak zawsze w przypadku tarasów wykonanych metodą tradycyjną czas ich eksploatacji jest krótszy. W praktyce oznacza to częstszą konieczność remontu czy wymiany płytek, a to kolejne niemałe wydatki.
Wady tarasu wentylowanego i jak im zapobiec?
Pomimo licznych zalet, jakie mają tarasy wentylowane, posadzki układane nad pustą przestrzenią nie są bez wad. Duże płyty, podczas bezpośredniego kontaktu z upadającym przedmiotem, mogą pękać. Niekiedy po dłuższym użytkowaniu zapadają się. Warto o tym pomyśleć już na etapie budowy i odpowiednio się zabezpieczyć. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie płyt wysokiej jakości i odpowiednio grubych (minimum 20 mm). Ponadto podkładki z regulowanym gwintem umożliwią podniesienie płyty po jej zapadnięciu. Lepszym wyborem jednak będzie zastosowanie podkładek stałych, gdyż ten rodzaj jest mniej podatny na odkształcenia związane ze zmianą temperatur.
Kolejnym problemem mogą być zastoiska wody powstające przy zapchaniu się otworów przelewowych. Konsekwencją tego będzie rozwój drobnoustrojów i rozprzestrzenianie się nieprzyjemnych zapachów. Zapobiegnie temu zastosowanie odpowiednich profili tarasowych i uzupełnienie podstawowych przelotów dodatkowymi otworami.
Dlaczego warto mieć taras wentylowany?
Tarasy wentylowane niewątpliwie mają liczne zalety. Ich budowa jest szybsza i prostsza, a więc może być wykonana samodzielnie. Pozwala to zaoszczędzić sporo pieniędzy. Brak konieczności wykonywania prac mokrych w postaci stosowania zapraw klejowych pozwala na budowę przy każdej pogodzie. Ponadto płytki nie są związane na stałe z podłożem, co chroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi. Natomiast pusta przestrzeń pod powierzchnią tarasu sprawia, że konstrukcja jest bardziej odporna na wilgoć i pękanie podczas mrozów niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Dlatego też na posadzce tarasu nie zdarzają się odpadające płytki.