Kostka betonowa i sąsiedzi – z czym ją połączyć?
Powodem, dla którego wiele osób negatywnie ocenia estetykę nawierzchni wykończonych kostką betonową, jest niedopracowanie projektu. Sama kostka betonowa jest dziś bowiem produkowana w tak wielu różnych wariantach technicznych i kolorystycznych, że nie istnieje żaden olbrzymi katalog wszystkich możliwości. Warto jednak zawsze zwracać uwagę na to, z jakimi elementami łączy się kostkę betonową.
Kostka betonowa znakomicie komponuje się z betonowymi płytami ażurowymi. W tych przypadkach często stosuje się tzw. trylinkę, czyli nie klasyczną kostkę brukową, ale znacznie grubsze, bo 12-15 centymetrowe betonowe kostki o sześciokątnym przekroju. Można jednak sięgnąć też po kostki betonowe w prostszych kształtach, ale niekoniecznie prostokątne, które po prostu źle by się układało z ażurami. Dalej, kostkę brukową można z powodzeniem połączyć z elementami małej architektury, na przykład donicami również wykonywanymi z betonu i stylizowanymi. Z przyczyn praktycznych stosuje się obramowania betonowe, czyli najczęściej wąskie krawężniki, które zapobiegają przesuwaniu się kostki poza skraj drogi i ułatwiają kierowanie spływającej wody w bezpieczne miejsce. Kostkę brukową często łączy się również z bardzo różnymi elementami dekoracyjnymi i funkcjonalnymi – jest na tyle łatwa do ułożenia, że pozwala wymienić na przykład wszystkie śmietniki wzdłuż ulicy razem z fundamentami, wszystkie ławki czy kwietniki.
Lista zastosowań kostki brukowej jest długa w dużej mierze właśnie dzięki estetycznej uniwersalności tego materiału. Oczywiście nie każdy model czy linia pod tym względem sprawdzą się równie dobrze, jednak przy tak dużym wyborze zawsze udaje się dobrać kostkę betonową i elementy towarzyszące w taki sposób, aby stanowiły doskonałe uzupełnienie zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym. Warto też pamiętać, że nawierzchnia z kostki brukowej jest stosunkowo łatwa do naprawy, więc jeśli z jakiegokolwiek powodu dojdzie do jej uszkodzenia, można ubytki uzupełnić w taki sposób, aby remontowany fragment niczym się nie wyróżniał i nie był w żaden sposób osłabiony. To ważne, ponieważ, kostkę brukową można przede wszystkim łączyć z innymi rodzajami kostek, co pozwala na utrzymanie estetycznego wyglądu nawierzchni i jej pełnej funkcjonalności nawet wtedy, kiedy producent kostki z jakiegokolwiek powodu wycofa daną linię z produkcji. Ilość pozostałych na rynku wariantów na pewno będzie wystarczająco duża, aby bez problemu uzupełnić aranżację, nie tracąc nic z jej pierwotnego uroku.