Wpływ odpowiedniego drenażu na trwałość nawierzchni brukowej

Każda nawierzchnia wykonana z kostki brukowej powinna być estetyczna, a do tego trwała i funkcjonalna, wygodna w użytkowaniu. Jednak nawet najlepiej dobrany typ kostki, wraz z jej starannym montażem nie będą wystarczające, jeśli zaniedbane zostanie właściwe wykonanie odwodnienia. Odprowadzanie wody opadowej jest bowiem jednym z czynników wpływających nie tylko na wygląd nawierzchni, ale przede wszystkim na jej odporność, bezpieczeństwo i żywotność. Na czym polega drenaż nawierzchni brukowej, jakie są jego rodzaje oraz jakie błędy w odwodnieniu prowadzą do problemów z taką nawierzchnią? O tym w poniższym artykule.

Dlaczego drenaż nawierzchni brukowej jest tak ważny?

Woda stanowi jeden z największych problemów z jakimi spotykają się użytkownicy podjazdów z betonowej kostki brukowej, ponieważ może prowadzić do pojawiania się, a przede wszystkim zalegania kałuż, które w okresie zimowym mogą prowadzić do oblodzeń, pojawiania się uszkodzeń na powierzchni kostki, jak również nie wybacza błędów w wykonaniu podbudowy co może skutkować zapadaniem się nawierzchni. W utrzymującym wysoki poziom wilgoci podłożu i na nawierzchni mogą też rozwijać się mchy i porosty, które pogarszają jej estetykę. Zatem prawidłowo wykonane odwodnienie posesji pozwala na odprowadzenie nadmiaru wody opadowej i roztopowej, chroni strukturę podłoża, a także zwiększa trwałość i nośność nawierzchni, dając też komfort użytkowania przez cały rok.

Jakie rodzaje drenażu stosuje się pod kostkę brukową?

W ramach drenażu pod kostkę brukową można skorzystać z różnych opcji, a wybór tej właściwej zależy od kilku czynników, w szczególności zaś od tego, w jakim miejscu i w stosunku do jakiej nawierzchni ma być zastosowany. Najpowszechniej stosowanym sposobem odprowadzania wody w przestrzeniach przydomowych jest drenaż liniowy oparty na systemie rynien odwodnieniowych, zbierających wodę z nawierzchni i kierujących ją do kanalizacji deszczowej. Ważnym elementem jest zastosowanie odwodnień liniowych o ruszcie żeliwnym lub ocynkowanym zamontowanych w kostce w newralgicznych miejscach.

Z kolei przy dużych powierzchniach wymagających drenażu, zwłąszcza gdy teren posesji ma wysoki poziom wód gruntowych, stosuje się system rur drenarskich otoczonych żwirem, którego zadaniem jest rozprowadzanie wody w gruncie. Jest to najbardziej przyjazny dla środowiska typ drenażu, ponieważ wspiera naturalny obieg wody.

W miejscach o zwiększonym natężeniu ruchu stosuje się również tzw. warstwę odsączającą czyli rodzaj podbudowy wykonanej zazwyczaj z tłucznia lub grysu, który zapobiega zaleganiu wody pod kostką.

Jakie błędy w drenażu nawierzchni brukowej zdarzają się najczęściej?

Drenaż, bez względu na zastosowany typ, będzie spełniał swoją funkcję tylko wówczas, gdy  zostanie prawidłowo zaprojektowany i wykonany. Najczęściej nie działa on prawidłowo wówczas, gdy nie utworzono odpowiedniego spadku. Gdy tego nachylenia brakuje, to woda nie może swobodnie odpływać i zbiera się w zagłębieniach. Przyczyną nieskuteczności drenażu pod kostkę brukową może też być niewłaściwa podbudowa nawierzchni. Takie błędy prowadzą do nasiąkania i deformacji nawierzchni. Również problem może stanowić nieprzepuszczalna fuga, która np. jest zbyt mocno zbita, nie umożliwiając wodzie wnikać w głąb podłoża.

Jak zapewnić odpowiedni drenaż pozwalający utrzymać trwałość nawierzchni brukowanej?

Przystępując do projektowania drenażu nawierzchni brukowanej i zastanawiając się jak zrobić drenaż pod kostką, trzeba mieć na uwadze przede wszystkim dobranie jego typu do warunków i zastosowania nawierzchni. Nie można też zapomnieć o odpowiednim nachyleniu w kierunku spływu, a także koniecznie trzeba zadbać o wybór wysokiej jakości materiałów na podbudowę, najlepiej o przepuszczalnej strukturze. Trzeba również zwrócić uwagę na profesjonalizm montażu oraz szczelne połączenia rur i kanałów  odwodnieniowych. A jeśli jest taka możliwość, warto zastosować nawierzchnie ekologiczne, jak np. kostka ażurowa, które umożliwiają naturalne wsiąkanie wody.

Czy drenaż to rozwiązanie ekologiczne?

Drenaż pod nawierzchnią brukową, pod warunkiem jego właściwego zaprojektowania i wykonania, nie tylko chroni nawierzchnię, ale także doskonale współgra z ideą zrównoważonego budownictwa, pozwalając na naturalną retencję wody deszczowej, chroniąc przed lokalnymi podtopieniami, jak również wspierając naturalne nawodnienie gleby i roślinności.

Niewątpliwie poprawnie wykonany drenaż jest fundamentem każde posesji, ponieważ nawet najpiękniejsza kostka i wspaniały ogród nie spełni swojej funkcji, jeśli będzie w nim zalegała woda. Właściwe odwodnienie jest więc inwestycją, która zwiększa trwałość, estetykę i komfort użytkowania przestrzeni wokół domu czy firmy, a jest to jeden z tych elementów, na którym zdecydowanie nie warto oszczędzać.