Title Image

Gabiony

Gabiony

Ogrodzenia gabionowe od paru lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Jest to w istocie rozwiązanie bardzo uniwersalne, ale jednocześnie dające bardzo duże możliwości personalizacji. Dzięki zastosowaniu różnorodnych elementów łączeniowych i dodatkowych akcesoriów gabiony dziś wyróżniają się na tle innych technologii szerokim spektrum zastosowań.

Czym są gabiony

Ogrodzenia gabionowe, zwane też koszowymi, to proste, stabilne konstrukcje z koszami o stosunkowo niedużej szerokości, które można wypełnić dowolnymi surowcami – najczęściej stosuje się okruchy mineralne różnej wielkości, ale w bardziej nowatorskich ogrodzeniach można użyć również stłuczki szklanej oraz zastosować podświetlenia całej konstrukcji. Same gabiony to po prostu kosze wykonane z siatek lub prętów, łączone i mocowane za pomocą specjalnych łap, łączników, obejm itp. Solidne zamocowanie zapewnia całej konstrukcji bardzo dużą stabilność, jednocześnie nie odbierając całej elastyczności. Efektem jest powstanie konstrukcji bardzo funkcjonalnej, a także estetycznej, gdyż możliwość dowolnego dobrania wypełnienia pozwala dostosować wygląd ogrodzenia do otoczenia.

Nie tylko ogrodzenia

Gabiony wykorzystuje się nie tylko przy ustawianiu ogrodzeń koszowych. Stanowią one również szkielet niektórych elementów dekoracyjnych w ogrodach, na patio czy w obejściu nawet bardzo nowoczesnych biurowców. Ze względu na praktycznie pełną dowolność w kształtowaniu koszy, gabiony zyskują sobie coraz to nowe zastosowania, choć faktycznie najpopularniejsze są nadal stosunkowo wysokie kosze ogrodzeniowe.
Niższe gabiony, na których mocuje się siedziska, mogą być zastosowane jako bardzo trwale i odporne na uszkodzenia ławki. Gabionami można również odgrodzić np. przestrzeń przeznaczoną do ustawienia koszów na odpady albo ustawić je tak, aby wyznaczyć drogę podjazdu do garażu. Tutaj możliwości ograniczone są jedynie fantazją.

Cechy funkcjonalne

Sama konstrukcja gabionów jest bardzo prosta – najczęściej wykonuje się je ze stosunkowo tanich materiałów (ich cena rośnie raczej w zależności od metod zabezpieczenia ogrodzeń, a nie samego materiału podstawowego). Funkcjonalność można rozbudować poprzez zastosowanie odmiennych łączników i obejm słupków – dzięki nim można zamocować w ogrodzeniu furtkę, stworzyć ogrodzenie o bardziej skomplikowanym kształcie lub dodatkowo usztywnić całą konstrukcję. Gabiony, mimo dużej stabilności, są mniej sztywnym wariantem niż typowe ogrodzenia murowane – elastyczny jest sam gabion, a materiał wewnątrz zwykle może nieco zmieniać położenie, więc w niektórych projektach stosuje się takie rozwiązania jako bezpieczniejsze i odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne powstałe np. w wyniku przypadkowego najechania pojazdu lub uderzenia przez spadające gałęzie. Gabiony – ze względu na ograniczenie niemal do zera (poza punktami mocowania do podłoża – chemii budowlanej, są bardzo odporne na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych.

Nie wiesz co wybrać? Skontaktuj się z nami!

Doradzimy

Doradzamy, pomagamy w wyborze oraz nadzorujemy inwestycje na każdym etapie współpracy.

Spakujemy

Spakujemy zakupione produkty, zabezpieczając je w taki sposób, by w nienaruszonym stanie dojechały na miejsce wskazane przez Klienta.

Dowieziemy

Dowieziemy zakupione przez Państwa produkty w każde miejsce na terenie Łodzi i województwa łódzkiego.

Ułożymy

Nasza oferta obejmuje także usługi brukarskie. Ułożymy zakupioną przez Państwa kostkę w sposób solidny i wizualnie satysfakcjonujący.

Jesteś zainteresowany ofertą? Napisz do nas!