Murek z kamienia – z czego i jak budować?
Murek z kamienia to element małej infrastruktury ogrodowej, który może pełnić wiele różnych funkcji. Może być wyłącznie ozdobą, która rozdziela wizualnie przestrzeń i nadaje jej rustykalny wygląd, ale również służyć jako obiekt typowo funkcjonalny. Wiele osób chce stworzyć taką konstrukcję w swoim ogrodzie, jednak nie wie, od czego zacząć. Przeczytaj nasz poradnik, a dowiesz się, jak wybudować murek z kamienia.
Murki w ogrodzie – do czego służą?
Murki w ogrodzie to tradycyjny element małej infrastruktury, znany od wieków. Mogą przyjmować dowolne formy i służyć do różnych celów. Często tworzy się je po prostu w charakterze ozdoby – stylowego elementu, po którym pną się rośliny. Murki mogą jednak być bardziej praktyczne i pełnić funkcję:
- ogrodzenia posesji lub wygrodzenia jej części,
- ławek ogrodowych,
- muru oporowego, czyli umocnienia podtrzymującego skarpę.
Zwykle murki ogrodowe łączą w sobie kilka funkcji – na przykład konstrukcji wzmacniającej skarpę, a jednocześnie stylowej ozdoby nadającej ogrodowi rustykalny charakter.
Rodzaje murków z kamienia i stosowany materiał
Do budowy murków ogrodowych można wykorzystać niemal każdy materiał kamienny. Wszystko zależy od tego, jaką funkcję ma pełnić konstrukcja oraz jak ma wyglądać. Kamień na murek ogrodowy to najczęściej:
- granit,
- bazalt,
- kwarcyt,
- łupek.
Niektórzy preferują także murki z piaskowca i kamienia polnego, które mają najbardziej naturalną formę, świetnie współgrającą z roślinnością ogrodową. Poszczególne elementy łączy się ze sobą zaprawą. W zależności od przeznaczenia konstrukcje mogą wymagać położenia fundamentu. Jest to koniecznie w przypadku murów, które stanowią ogrodzenie lub pełnią funkcję oporową i muszą zachować odpowiednią nośność.
Alternatywą dla konstrukcji o tradycyjnym murowaniu są gabiony. Są to metalowe kosze, w których umieszcza się wypełnienie z łamanych fragmentów skał. Zwykle są to większe kamienie. Taki murek prezentuje się jednak dość nowocześnie i minimalistycznie, więc nie każdemu odpowiada.
Popularnym materiałem na murek jest granit. Kostka z tego materiału jest odpowiednia na konstrukcje oporowe i ozdobne. Kamienie granitowe umożliwiają płynne przechodzenie z powierzchni poziomej w pionową. Dzięki temu nawierzchnia może być harmonijnie połączona z murkiem, bez wyraźnej granicy. Można w ten sposób stworzyć spójną aranżację przy zastosowaniu tej samej kostki granitowej.
Kamienny murek doskonałym „towarzystwem” dla roślin
Murki oporowe i ozdobne są świetnym towarzystwem dla roślin. Kamień porośnięty zielenią prezentuje się bardzo stylowo. Świetnie w tym charakterze sprawdzają się wszelkiego typu pnącza, które dodatkowo wzmacniają konstrukcję. Można także pozwolić, by murek z kamienia pokrył się mchem. Jeśli nie będzie się go usuwać, szybko nabierze stylowego i „starego” wyglądu.
Murek ogrodowy może również pełnić funkcję przegrody pomiędzy dwoma częściami ogrodu, na przykład skarpy ze skalnym ogródkiem i rabat kwiatowych. To bardzo naturalny i doskonale komponujący się z ogrodową zielenią podział przestrzeni.
Murki oporowe jako wzmocnienie skarpy w ogrodzie
Murki oporowe to konstrukcje, których zadaniem jest podtrzymywanie gruntu przed osuwaniem się w poprzek. Stosuje się je najczęściej na skarpie, aby zapobiec jej degradacji. Fundament i kamienie, z których zbudowany jest murek, utrzymują ziemię we właściwym miejscu i nie dopuszczają do tego, by spływała wraz z wodą opadową i pod wpływem grawitacji poza wyznaczony obszar.
Do budowy murków oporowych można użyć kamieni granitowych. Odpowiedni będzie także piaskowiec i bazalt. Trzeba tu jednak pamiętać o wykonaniu solidnego fundamentu.
Budujemy samodzielnie murek z kamienia
Zbudowanie murku ogrodowego nie jest skomplikowanym zadaniem. Kluczowy jest właściwy dobór materiału oraz wyposażenie się w odpowiednie narzędzia. Najważniejsze są oczywiście kamienie, ale trzeba również zakupić piasek, który posłuży do przygotowania zaprawy.
W zależności od tego, jaką funkcję ma pełnić w ogrodzie murek, może być konieczny fundament oraz wzmocnienie narożników, chociaż można pominąć te etapy. Trzeba wziąć pod uwagę, czy ma powstać jedynie ozdobny element czy konstrukcja oporowa.
Z czego i jak wykonać suchy murek?
Suche murki są zbudowane z kamieni niepołączonych ze sobą zaprawą. Funkcje spoiwa najczęściej pełnią korzenie sadzonych w szczelinach roślin ozdobnych. Takie konstrukcje można tworzyć na przykład z wapienia, a przestrzenie wypełnić gatunkami, które preferują gleby wapienne. Można wykorzystać również kamienie takie jak sjenit i gnejs.
Suche murki mogą stać się pięknymi ozdobami każdej posesji i stanowić ogrody wertykalne, pełne naturalnej i żywej zieleni. To idealny sposób, aby odgrodzić od siebie poszczególne części przestrzeni w sposób, który świetnie współgra z roślinnością ogrodową.
Z czego i jak wykonać mokry murek?
Mokre murki powstają poprzez połączenie kamieni zaprawą. Aby taką konstrukcję wykonać, trzeba przygotować odpowiedni fundament, wykopując rów na około 45 cm i wypełniając połowę jego wysokości warstwą tłucznia lub żwiru.
Po wylaniu fundamentu można układać warstwy kamieni, zaczynając od narożników. Jeśli chodzi o wybór surowca, to nie ma żadnych ograniczeń dotyczących jego rodzaju i kształtu.
Mokre murki są bardzo solidne i mogą pełnić funkcje konstrukcji oporowych. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim drenażu. Przestrzeń pomiędzy murkiem a skarpą powinna zostać wypełniona ubitym piaskiem i żwirem.
Kamienne ścieżki jako uzupełnienie murków
Kamienne ścieżki ogrodowe świetnie współgrają z murkami, niezależnie od tego, czy mowa o wariantach suchych czy mokrych. Jeśli powstaną z podobnego materiału, na przykład granitu, pozwolą stworzyć spójną kompozycję ogrodową.
Ścieżki można układać z wielu typów kamieni, wybór jest niemal nieograniczony. Można również wybrać dowolną wielkość i kształt elementów, z jakich powstaną. Warto zadbać o to, by były utrzymane w podobnym stylu, co murki. Takie połączenie najlepiej się prezentuje.