Quadra

Kostka brukowa – gdzie ją ułożyć?

Podobno nie wszędzie zastosowanie kostki brukowej jest możliwe. Jednak praktyka pokazuje, że jeśli tylko wybiera się dobrą kostkę i układa ją prawidłowo, to w zdecydowanej większości zastosowań to wykończenie nawierzchni sprawdza się wyśmienicie.

  • Kostka brukowa jako wykończenie nawierzchni parkingu oraz dróg dojazdowych do obiektów pozwala na szybkie odprowadzanie wody nawet z dużych powierzchni, szybsze niż w przypadku nawierzchni asfaltowych. Można także wykorzystać kostkę w różnych kolorach, aby oddzielić od siebie pasy ruchu lub miejsca parkingowe bez konieczności ich regularnego odmalowywania. Układając nawierzchnię na grubej podbudowie i z grubej kostki, można nawet przygotować parking dla autobusów i bardzo ciężkich zestawów pojazdów.
  • Kostka brukowa jako wykończenie nawierzchni chodników pozwala dodać uroku otoczeniu. W tym zastosowaniu sprawdza się nawet cienka 4- lub 6-centymetrowa kostka, a również w tych klasach producenci przygotowują warianty z pigmentami, co umożliwia ułożenie dekoracyjnych deseni. Kostka taka ułatwia również montaż, demontaż i modernizację małej architektury, ponieważ w razie potrzeby można ją zdjąć, a po ustawieniu dodatkowych elementów uzupełnić braki.
  • Kostka brukowa na ekskluzywnym podjeździe hotelowym jest jak najbardziej na miejscu. Oczywiście nie w najtańszym, podstawowym wariancie, ale w wersji dekoracyjnej lub szlachetnej, bardzo ozdobnej, w nietypowych kształtach lub kolorach. Jedynym wymogiem będzie idealne ułożenie nawierzchni, która na pewno wytrzyma nawet długie lata intensywnej eksploatacji.
  • Kostka brukowa w otoczeniu obiektów użyteczności publicznej jest jak najbardziej na miejscu: jest łatwa do wyczyszczenia, zapewnia dobrą przyczepność nawet przy wilgotnym podłożu, a więc zwiększa bezpieczeństwo interesantów, a także jest łatwa w naprawie, gdyby została z jakichś powodów uszkodzona. Jest to także rozwiązanie tanie i stosunkowo szybkie to zastosowania – to też ma znaczenie, szczególnie jeśli budżet jest bardzo napięty.
  • Kostka brukowa stanowi również świetne uzupełnienie ogrodu. Na patio, alejki czy niski taras nadaje się bardzo dobrze, ponieważ daje możliwość dostosowania estetyki rozwiązań i nie przejmuje zwykle głównej roli w aranżacji, pozwalając na podkreślenie roli, jaką odgrywają inne elementy wykończenia przestrzeni.

Kostki brukowe nadają się zarówno na nawierzchnie czysto reprezentacyjne, jak i te najintensywniej użytkowane, a ilość wariantów estetycznych pozwala zaspokoić nawet najbardziej wybredne gusta – trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać najlepszej kostki, a sprawa będzie banalnie prosta.