Kamień w ogrodzie jako element wspierający bioróżnorodność
Obecne ogrody często łączą estetykę z troską o środowisko. Jednym z najbardziej naturalnych sprzymierzeńców bioróżnorodności jest natomiast kamień ozdobny ogrodowy, który może pełnić ważną rolę jako element wspierający lokalny ekosystem. I nie ma tu znaczenia, w jakim stylu urządzony jest ogród – rustykalnym, naturalistycznym, czy minimalistycznym – wystarczy odpowiednio dobrać rodzaj, kolor czy wielkość kamieni. Jak zatem kamienie naturalne wpływają na ogrodową florę i faunę, a także w jaki sposób je stosować, aby wspierały różnorodność biologiczną, a także jakie gatunki roślin i zwierząt szczególnie korzystają na obecności kamienia w ogrodzie?
Czym jest bioróżnorodność i dlaczego ma znaczenie w ogrodzie?
Bioróżnorodność to inaczej obecność w danym miejscu, takim jak np. łąka czy ogród, wielu gatunków roślin, zwierząt, jak również mikroorganizmów, tworzących wzajemnie powiązany ekosystem. Utrzymanie bioróżnorodności zwiększa odporność takiego ekosystemu na choroby i szkodniki, jak również wspiera zapylanie, chroni glebę, a także ogranicza potrzebę stosowania środków chemicznych, przez co tworzy zdrowe, zrównoważone środowisko. Dodanie kamienia naturalnego do takiego ogrodu nie powoduje w takim ekosystemie zakłóceń, a wręcz potrafi go wzmocnić.
Dlaczego kamień naturalny jest korzystnym elementem ogrodu w kontekście ekosystemu?
Kamienie ogrodowe ozdobne są elementem korzystnym zarówno dla zwierząt i owadów, jak i roślin czy mchów. Tym pierwszym dają schronienie, zapewniają cień oraz stabilne warunki termiczne, dlatego szczególnie upodobały je sobie płazy i gady, takie jak przede wszystkim jaszczurki i żaby, ale także drobne ssaki, przykładem których mogą być jeże czy myszy, a także owady zapylające oraz dżdżownice i chrząszcze, które wspierają ogród przez spulchnianie gleby.
Poza tym kamienie ogrodowe chronią glebę przed erozją i wysychaniem, sprzyjając w ten sposób utrzymanie względnie stałej wilgotności i temperatury gleby.
W jaki sposób wpleść naturalny kamień w przestrzeń ogrodu?
Naturalny kamień dekoracyjny ogrodowy, szczególnie ten pokaźniejszych rozmiarów jak monolity i głazy, może stanowić samodzielny punkt w ogrodzie, będąc jego unikalną ozdobą. Można również stworzyć z takich kamieni różne elementy dekoracyjne i użytkowe, jak ścieżka ogrodowa z kamieni czy dekoracje ogrodowe z kamienia, np. murki oporowe lub obrzeża rabat, wodotryski, formy imitujące rzeźby. To zaś zapewnia schronienie dla owadów i płazów. Dla jeszcze ciekawszego efektu można taki murek obsadzić takimi bylinami, jak żurawka czy szałwia. Kolejna możliwość to uformowanie kamiennych ścieżek z przerwami pomiędzy poszczególnymi kamieniami, w których dobrze odnajdą się takie rośliny, jak rozchodniki, a dodatkowo przerwy będą przepuszczały wodę i wspierały przez to życie w glebie. Również oczka wodne w ogrodzie mogą mieć brzegi otoczone kamieniami naturalnymi, pod którymi będą chętnie zimowały płazy, a do tego kamień ustabilizuje linię brzegową i ochroni ją przed erozją.
Ciekawą możliwością jest stworzenie kamiennych, podwyższonych rabat, które będą tworzyły ciepłe i suche środowisko, doskonałe w przypadku wielu roślin o pochodzeniu śródziemnomorskim. Najlepiej będą się tam czuły lawenda, tymianek czy oregano.
Jakie gatunki fauny i flory szczególnie polubią sąsiedztwo kamienia naturalnego?
Kamienie naturalne wesprą rozwój i rozprzestrzenianie się macierzanki, skalnicy, rojnika, jeżówki czy ostnicy, a wśród zwierząt będą stanowiły doskonałe miejsce do życia dla jaszczurek zwinek, żab trawnych, jeży czy biedronek. Takie kamienne elementy w ogrodzie polubią także owady zapylające, a wśród nich pszczoły samotnice, trzmiele oraz motyle.
Kamień ozdobny w ogrodzie nie jest więc jedynie elementem dekoracyjnym, ponieważ przy odpowiednim zaprojektowaniu takiej przestrzeni, może ona pełnić istotną rolę w budowaniu mikro ekosystemów, wspieraniu różnorodności gatunków oraz stabilizacji warunków glebowych i wodnych. A do tego wszystko w sposób trwały i ekologiczny, a do tego piękny i estetyczny.