Dodanie brył kamiennych i głazów w ogrodzie to nie tylko sposób na stworzenie trwałych aranżacji, ale także na wprowadzenie naturalnego piękna i harmonii do ogrodowej przestrzeni. Bryły kamienne mogą stać się kluczowym elementem zaprojektowanego ogrodu, nadając mu charakteru i unikalności, jednocześnie też stanowiąc jego praktyczny element.
Czym są bryły kamienne do ogrodu?
Bryły i głazy kamienne to pojedyncze elementy w różnych kształtach, kolorach i wielkości, które mogą samodzielnie lub w grupie stanowić doskonały element aranżacyjny naszego ogrodu, będąc jednocześnie jego ozdobą, szczegółem nadającym spersonalizowanego uroku lub zwyczajnie elementem użytkowym, jak np. kamienne płyty o nieregularnych kształtach, ułożone w formie ścieżki prowadzącej do różnych zakątków ogrodu, która dzięki naturalności materiału idealnie komponuje się z zielenią trawy, krzewami ozdobnymi i urokliwymi drzewami.
Do czego można zastosować bryły kamienne w ogrodzie?
Duże bryły kamienne mogą być wykorzystane jako element małej architektury w ogrodzie, mogąc pełnić funkcję ozdobną, stanowiąc punkt centralny ogrodu lub tworząc naturalne płotki, ogrodzenia, delikatnie oddzielające różne strefy ogrodu czy uwypuklając eleganckie rabaty z roślinami ozdobnymi. Kamienie mogą być wykorzystane także do wyłożenia wspomnianych wcześniej ścieżek i alejek w ogrodzie, będąc przy tym naturalną, trwałą i piękną alternatywą dla tradycyjnych materiałów, takich jak kostka brukowa czy drewno.
Bryły i głazy kamienne mogą być również wykorzystane do tworzenia pełnych uroku oczek wodnych w ogrodzie, a umieszczone w pobliżu roślinności, dodadzą naturalnego, sielkiego uroku, jednocześnie stanowiąc doskonałe schronienie dla małych zwierząt. Takich brył kamiennych do ogrodu można też z powodzeniem użyć do wyznaczenia granic poszczególnych obszarów w ogrodzie – mogą tworzyć naturalne podziały pomiędzy różnymi miejscami ogrodu, jednocześnie nie zaburzając jego spójności i harmonii. Głazy kamienne można także wykorzystać do stworzenia małych wyniesień w ogrodzie, a układając je w naturalny, niewymuszony sposób, można uzyskać efekt spójnej ale niejednorodnej, malowniczej przestrzeni, która będzie sprawiała wrażenie stworzonej przez naturę i obecnej w tym miejscu od zawsze.