Jakie wzory kostki brukowej najlepiej komponują się z nowoczesną architekturą?

Mówiąc o nowoczesnej architekturze należy mieć na myśli nie tylko samą bryłę budynku, ale również całą przestrzeń wokół niego, gdzie każdy detal ma znaczenie dla wyglądu i odbioru całości kompozycji. Współczesne projekty domów i ogrodów chętnie łączą minimalistyczne formy z funkcjonalnymi rozwiązaniami, a materiałem, który jest nie tylko praktycznym, ale również dekoracyjnym rozwiązaniem jeśli chodzi o aranżację przestrzeni zewnętrznej jest kostka brukowa. Warto więc się zastanowić, jakie wzory oraz sposoby ułożenia kostki brukowej najlepiej wpisują się w styl nowoczesny. Oto wskazówki, jak stworzyć spójną i estetyczną przestrzeń wokół domu.

Na jaki układ kostki warto postawić?

Najlepszą bazą dla ciekawych, nowoczesnych aranżacji podwórka jest minimalizm – z prostymi, geometrycznymi wzorami, podkreślającymi elegancję i uporządkowanie przestrzeni. W te ramy najlepiej wpisują się układy: prosty, na zakładkę czy coraz popularniejsza jodełka inspirowana jodełką francuską. Kompozycja inspirowana jodełką sprawdzi się szczególnie w przypadku wąskich podjazdów i ogrodowych ścieżek. Ciekawy efekt da również jodełka ułożona z kostki w kolorze piaskowym bądź ceglastym.  

geometryczny i prosty rodzaj montażu z kolei podkreśla tak charakterystyczną dla nowoczesnej architektury symetrię, pozwalając na płynne prowadzenie wzroku w stronę wejścia lub innych punktów ogrodu.

Jaka kolorystyka kostki brukowej sprawdzi się w nowoczesnej architekturze?

Nowoczesne domy zazwyczaj charakteryzują się neutralnymi i chłodnymi barwami, takimi jak biel, grafit, antracyt czy szarość betonu. W takim układzie, wzór ułożony z kostki brukowej powinien te barwy uzupełniać, a nie nad nimi dominować. Najczęściej wybierane kolory kostki do przestrzeni w nowoczesnym stylu to odcienie szarości i grafitów, które pięknie kontrastują z jasną elewacją i świetnie sprawdzą się np. na podjeździe. Z kolei odcienie beżu i taupe stanowią ciepłą alternatywę dla szarości, pasującą do jasnych elewacji z drewnianymi akcentami.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając rodzaj kostki do nowoczesnej architektury?

Kostka brukowa to obecnie nie tylko małe elementy, ale także duże płyty i moduły mieszane. I takie właśnie rozwiązania w szczególności sprawdzą się w nowoczesnych aranżacjach. Wybierając duże płyty, czyli takie o wymiarach 80 x 80 cm, jesteśmy w stanie wykreować spokojną i nowoczesną powierzchnię, którą dodatkowo będzie łatwo utrzymać w czystości. Z takich płyt większego formatu można układać tarasy, jak i podjazdy. Z kolei systemy modularne to kombinacja kilku formatów płyt w jednej kolekcji, co pozwala kreować ciekawe, spójne wzory. Takie modułowe rozwiązania są doskonałym uzupełnieniem ogrodów o nieregularnym kształcie i bardziej klasycznym charakterze.

Projektując wzór ścieżki w ogrodzie z kostki brukowej, podjazdu czy tworząc taras z kostki brukowej warto również wziąć pod uwagę jej otoczenie, a w szczególności otaczającą ją zieleń, oświetlenie czy elementy małej architektury, ponieważ kostka w takiej przestrzeni stanowi jeden z elementów większej układanki, z którą musi tworzyć spójną całość. Przykładowo, format, kolorystyka czy wzór ułożony z kostki muszą współgrać np. z zielonymi rabatami, wkomponowanymi w przestrzenie między kostką, oświetleniem LED czy też elementami drewnianymi, tworząc nowoczesny kontrast między surowością betonu, a ciepłem drewna.

Kwestią, która pozostaje do rozważenia są także techniczne detale wybranej kostki brukowej, ponieważ nie tylko kolor, kształt czy ułożony wzór wpływają na estetykę nawierzchni oraz jej trwałość. Przykładem parametru, na który trzeba zwrócić uwagę jest tu tzw. faza bądź też jej brak. W przypadku nowoczesnych aranżacji częściej wybierane są kostki bez fazy, które tworzą gładką i jednolitą powierzchnię.