jaki-grys-na-podjazd

Jaki grys na podjazd sprawdzi się najlepiej?

Dowiedz się, czym jest grys i jakie ma właściwości. Sprawdź, jak kamień na podjazd prezentuje się cenowo i o czym trzeba pamiętać przed jego położeniem. Przeczytaj, czym wysypać podjazd i jaki rodzaj grysu najlepiej nadaje się do tego zadania.

Grys — czym jest i jakie ma właściwości?

Grys to kruszywo łamane produkowane z kamieni naturalnych poprzez ich rozkruszenie na mniejsze fragmenty – o średnicy od 1,5 do 32 mm. Grys ma formę kawałków o nierównych, ostrych krawędziach Każdy z nich ma nieco inny kształt.

Czym charakteryzuje się kamień na podjazd?

 • Paleta kolorów grysu jest szeroka. Barwa zależy od tego, z jakiego kamienia grys został przygotowany. Wśród najpopularniejszych wariantów można wymienić: grys granitowy (szary, czerwonawy), grys bazaltowy (czarny, szary), grys serpentynitowy (zielony, niebieskawy).

 • Kruszywa granitowe, bazaltowe i dolomitowe są najczęściej wykorzystywane do budowy podjazdu, ponieważ są trwałe i estetyczne. Grys granitowy jest ponadto bardzo odporny na czynniki atmosferyczne, ścieranie i duże obciążenia.

 • Kruszywa łamane mają nieregularne kształty. Dzięki temu materiał z czasem dobrze się zagęszcza i klinuje. Zapewnia to wytrzymałość podjazdu.

 • Warstwa kruszywa na podjeździe ma neutralny wygląd, dlatego sprawdzi się na posesjach w każdym stylu.

 • Wysypanie kruszywa na podjazd jest znacznie bardziej ekologiczne niż ułożenie kostki. Woda deszczowa z łatwością wnika w podłoże.

Zastosowanie drobnych kruszyw łamanych na podjazd ma sporo zalet. Czy kamień dekoracyjny może zastąpić kostkę brukową?

Co zamiast kostki brukowej na podjazd? Postaw na grys

Kostka brukowa jest zdecydowanie najtrwalsza, jeśli chodzi o budowanie podjazdów. Można jednak zastąpić ją innymi materiałami. Kamień na podjazd jest polecanym rozwiązaniem. Kruszywo łamane posortowane (np. grys dolomitowy, grys granitowy) jest odporne na duże obciążenia, dobrze się prezentuje, a ponadto jest znacznie bardziej przyjazne dla środowiska niż kostka brukowa.

Podjazd z kruszywa lub ścieżka wysypana grysem coraz częściej stanowi alternatywę dla powierzchni pokrytych brukiem.

Czy podjazd z grysu jest tańszy niż kostka brukowa? Wyjaśniamy

Przykładowe ceny kruszywa pod koniec 2023 roku prezentowały się następująco:

 • grys granitowy – od 50 do 180 zł/t;

 • grys dolomitowy – od 50 do 300 zł/t;

 • grys bazaltowy – od 150 do 220 zł/t;

 • grys serpentynitowy – od 200 do 230 zł/t;

 • grys porfirowy – od 65 do 150 zł/t;

 • kliniec i tłuczeń granitowy oraz dolomitowy – od 45 do 90 zł/t;

 • kliniec i tłuczeń porfirowy – od 40 do 50 zł/t.

 

Warto pamiętać, że na 1m2 potrzeba około 60 kg kruszywa.

Dla porównania — koszt zakupu kostki brukowej zaczyna się od około 30 zł/m2 (najtańsza kostka przemysłowa) i sięga nawet 300 zł/m2.

Różnica w cenie obu rodzajów materiałów jest więc bardzo znacząca. Kruszywa łamane są sporo tańsze.

Podjazd z kruszywa — o czym trzeba pamiętać przed jego położeniem?

Aby kamień na podjazd spełniał swoją funkcję, należy odpowiednio przygotować się do jego wysypania. Niezbędne jest prawidłowe przygotowanie podłoża. Trzeba wykonać spadki poprzeczne — około 4% w każdą stronę od osi drogi. Dzięki temu nie będą powstawać koleiny, a grunt nie będzie się rozmiękczać. Ważne jest także wybranie odpowiedniego rodzaju kamienia.

Drobny grys a może grys bazaltowy? Jak dobrać grys na podjazd?

Na podjazd należy użyć kruszywa o ostrych krawędziach, ponieważ dobrze się ono klinuje. Sprawdzi się więc do tego m.in. grys bazaltowy i granitowy. W wypełnieniu przestrzeni między kamieniami niezbędna jest frakcja drobnego grysu. Kruszywo na podjazd układa się warstwami, od tego o największym uziarnieniu, do najdrobniejszych ziaren.

Na podjazd nie nadają się skały wapienne płytkomorskie oraz wapienie dewońskie.

W ofercie firmy Rakowiecki znajdziesz wysokiej jakości grys ogrodowy. Nie masz pewności, na jaki rodzaj kruszywa się zdecydować? Eksperci z przyjemnością pomogą Ci dobrać odpowiedni materiał.

Najlepszy grys na podjazd przed domem — podsumowanie

Podjazd z kruszywa może być świetną alternatywą dla powierzchni z kostki. Sprawdź pełną ofertę firmy Rakowiecki i zobacz dostępne rodzaje grysu — idealne do budowy podjazdu i nie tylko.