Jaką kostkę brukową wybrać – poradnik przedzakupowy

Kostka brukowa jest jednym z najczęściej wybieranych materiałów do wykładania powierzchni na zewnątrz budynków. Jest niezwykle uniwersalna. Świetnie sprawdzi się zarówno na ciągach pieszych, jak i na parkingach, podjazdach czy drogach dojazdowych do posesji. Trzeba jednak wiedzieć, że bruk brukowi nierówny. Jak wybrać kostkę brukową, by dokonać trafnego zakupu?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kostki brukowej?

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, jaką funkcję ma pełnić powierzchnia kostki. Zastosowanie tego materiału jest uniwersalne. Można go stosować:

  • wokół domu,
  • na ścieżki, alejki, chodniki,
  • do wykańczania tarasów,
  • na drogi przewidujące ruch samochodów ciężarowych i osobowych,
  • na parkingi,
  • na podjazdy.

Wszechstronność kostki brukowej nie oznacza jednak, że każdy produkt sprawdzi się w dowolnym miejscu. Nawierzchnia musi spełniać określone wymagania, w tym przede wszystkim te dotyczące nośności i wytrzymałości. Do jej ułożenia należy więc dobrać kostkę brukową o właściwej grubości i odporności na nacisk.

Dodatkowo trzeba uwzględnić takie kryteria jak np. estetyka. Kostka jest dostępna w różnych wersjach kolorystycznych i kształtach, więc można z niej tworzyć ciekawe wzory. Ważny jest także materiał wykonania, jakość i trwałość. Jest to istotne, szczególnie jeśli kostka brukowa ma znosić duże obciążenia lub ma być układana w przestrzeni publicznej.

Rodzaje kostki – jaki wybrać?

Układanie kostki warto poprzedzić solidnym researchem, który uwzględni rodzaje produktów i ich przeznaczenie. Znalezienie idealnego wariantu nie jest trudnym zadaniem, jednak dobrze poświęcić na to trochę czasu.

Rodzaje kostki brukowej określa się według kilku kryteriów. Poznaj najważniejsze z nich.

  • Materiał wykonania — najczęściej jest to beton, choć do wytwarzania kostki może posłużyć także naturalny kamień. Produkty betonowe różnią się od siebie kolorem i strukturą. Klient ma zatem ogromny wybór takich elementów.
  • Wykończenie — ma duże znaczenie dla estetyki, ale także dla funkcjonalności. Rozróżnia się przede wszystkim kostkę przemysłową i szlachetną. Druga z nich świetnie nadaje się do układania gładkiej powierzchni, jest więc polecana na tarasy czy do tworzenia podjazdów. Kostkę brukową można kupić w wersji szorstkiej, płaskiej, szczotkowanej lub obtłuczonej. Popularna jest także kostka postarzana.
  • Rozmiar i kształt — kostki brukowe mogą mieć wiele różnych kształtów i barw, dzięki czemu świetnie urozmaicą przestrzeń. Kolor kostki brukowej warto dobrać do stylu, w jakim utrzymane jest jej otoczenie. Zaleca się łączyć ze sobą elementy w maksymalnie dwóch kolorach.
  • Grubość kostki brukowej — bardzo ważne kryterium, ponieważ wpływa na wytrzymałość nawierzchni. Drogi dojazdowe muszą zostać pokryte grubszą kostką brukową niż chodniki czy tarasy. Za minimum pod ruch kołowy pod auta osobowe przyjmuje się elementy o grubości 6 – 8 cm.

Jaka kostka brukowa najlepsza na podjazd?

Kostka brukowa doskonale nadaje się do układania na podjazdach. Można z niej stworzyć wytrzymałą i estetyczną nawierzchnię, która nie wymaga zbyt zaawansowanej konserwacji czy czyszczenia.

Jaką kostkę brukową wybrać na podjazd? Jej grubość powinna być dobrana do tego, jakie auta będą się po niej poruszać i na niej parkować. W przypadku niezbyt ciężkich osobówek wystarczą elementy o grubości 6 cm. Pod cięższe pojazdy sprawdzi się grubsza kostka.

Poleca się układanie podjazdu z maksymalnie trzech kolorów kostki brukowej, choć zwykle stosuje się ją w jednym lub dwóch odcieniach, aby uniknąć wrażenia chaosu wizualnego.

Z jakiej firmy jest najlepsza kostka brukowa?

Nie wiesz, jaką kostkę brukową wybrać? Przejrzyj dostępne modele na rakowiecki.com.pl. Znajdziesz tam szeroki wybór produktów o zróżnicowanych parametrach. Niezależnie od tego, czy chcesz układać je na dużych powierzchniach, czy szukasz kostki na chodnik w ogrodzie, kupisz tam to, czego potrzebujesz.

Do Twojej dyspozycji jest dowolna kolorystyka i struktura. Możesz wybrać kostki o nieregularnych kształtach lub zdecydować się na klasyczne rozwiązania. W razie potrzeby skorzystasz z pomocy fachowych doradców, którzy doskonale wiedzą, jaka kostka sprawdzi się w konkretnym przypadku.

Jaką kostkę wybrać przed dom – podsumowanie

Wybór kostki brukowej wokół domu powinien przede wszystkim uwzględniać jej przeznaczenie. Grubość elementów musi być adekwatna do obciążeń, jakie muszą one wytrzymywać.

Kolejną kwestią jest estetyka nawierzchni. Warto zaprojektować ją tak, by pasowała stylistycznie do wyglądu budynku i otoczenia wokół domu. Trzeba zatem zwrócić uwagę na kolorystykę, sposób wykończenia i rodzaj materiału, z jakiego powstała kostka brukowa.

Bardzo ważne jest też umiejętne ułożenie nawierzchni. Nawet najlepszej jakości produkty nie spełnią swojej funkcji, jeśli będą źle zespojone z podłożem lub nie zostaną przeprowadzone niezbędne prace przygotowawcze przed brukowaniem. Profesjonalne wykonanie i dobrej klasy kostka to zatem klucz do sukcesu.