Jak urządzić mały ogród z tarasem?

Urządzenie małego ogrodu z tarasem może stanowić nie lada wyzwanie. Mocno ograniczona przestrzeń na świeżym powietrzu powinna zostać zaaranżowana funkcjonalnie i wygodnie. Piękny mały ogród to w końcu miejsce relaksu. Na niewielkiej przestrzeni warto zatem umieścić wszystko to, co sprzyja wypoczynkowi — taras z meblami wypoczynkowymi, oczko wodne czy uprawy ziół. Sprawdź zasady urządzania małego ogrodu.

Mały ogródek – jak się zabrać do jego urządzania?

Nie ma jednoznacznej definicji małego ogrodu. Każda przestrzeń na niewielkiej działce może być określana takim mianem. Zwykle jednak mały ogród to taki, który znajduje się w domu w zabudowie szeregowej, bliźniaczej lub stanowi „dodatkowy pokój” mieszkania na parterze bloku.

Aranżacja ogrodu na tak ograniczonej przestrzeni nie jest łatwa. Dlatego wiele osób korzysta z pomocy architekta krajobrazu. Nie jest to jednak konieczne. Jeśli wiesz, jak urządzić mały ogród z tarasem, możesz się do tego zabrać samodzielnie.

Projekt małego ogrodu – od niego zacznij

Od czego powinna się rozpocząć aranżacja małego ogrodu? Z pewnością od stworzenia projektu. Weź kartkę papieru i samodzielnie lub z pomocą architekta zaplanuj niewielką przestrzeń. Weź pod uwagę potrzeby użytkowników, wybór mebli ogrodowych czy nasadzenia.

Uwzględnij, czy lubisz prowadzić prace ogrodowe, czy wystarczy Ci jedynie wysianie trawy. Inspirację lub ciekawy projekt ogrodu możesz znaleźć w sieci lub zlecić jego stworzenie — wszystko zależy od Twoich oczekiwań i zasobności portfela.

Stosunek tarasu do powierzchni ogródka

Mały ogród przydomowy często dość ogranicza możliwości aranżacyjne. Należy jednak pamiętać o głównej zasadzie. W każdym ogrodzie należy zachować minimalną powierzchnię czynną biologicznie. To znaczy, że jeśli chcesz stworzyć w nim taras z desek kompozytowych lub innego materiału, jego metraż nie może być zbyt duży.

Jak urządzić mały ogród z tarasem z użyciem kamieni ogrodowych?

Urządzanie ogrodu z użyciem kamieni to idealny sposób, aby atrakcyjnie zaaranżować niewielką przestrzeń. Ogród nowoczesny będzie się świetnie prezentował otoczony ogrodzeniem z gabionów. Natomiast ten w tradycyjnym stylu można wzbogacić rustykalnym murkiem lub wyłożyć ścieżki kamieniami, a wokół nich zasadzić ozdobne trawy. Nawet w małym ogródku można w ten sposób stworzyć idealną przestrzeń do relaksu po ciężkim dniu pracy.

Z czego zbudować taras w małym ogrodzie?

Jeśli planujesz budowę tarasu, masz do wyboru różne materiały. Mały ogród nieco ogranicza ich wybór, jednak na pewno świetnie sprawdzą się deski kompozytowe lub bloczki betonowe i kostka granitowa.

Taras z bloczków betonowych i kostki granitowej

Praktycznie dla każdego, ponieważ są to materiały uniwersalne, pasujące do wielu aranżacji.

Płyty betonowe na taras

Sprawdzą się w przypadku małych ogrodów w stylu nowoczesnym.

Kamień naturalny

Na tarasach najczęściej układa się kostkę granitową, ponieważ jest to materiał bardzo trwały i odporny na warunki atmosferyczne.

Płytki na taras

Płytki na tarasie powinny być niepodatne na działanie czynników pogodowych (deszczu, mrozu, dużego stopnia nasłonecznienia). Muszą być również antypoślizgowe i odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Kompozyt

Mały ogród z tarasem z deski kompozytowej to idealny wybór dla osób, które nie chcą przejmować się stanem nawierzchni i regularnie jej konserwować. Kompozyt jest bardzo wytrzymały i nie ulega degradacji.

Ważne elementy w małym ogrodzie

Meble ogrodowe

Meble ogrodowe powinny umożliwiać wygodny wypoczynek przy domu. Dobrze, jeśli są dopasowane do reszty ogrodu. Na małej działce warto pomyśleć przynajmniej o stoliku i kilku fotelach.

rośliny

Na małej powierzchni świetnie sprawdzą się rośliny zielne i niewielkie krzewy. Możesz także ustawić donice z ulubionymi kwiatami. Świetnym wyborem zawsze jest także zadbany trawnik.

kamienie

W małym ogrodzie mogą pełnić funkcję materiału na taras. Mogą również stanowić po prostu ozdobę, niezależnie od tego, czy planujesz nowoczesny ogród czy utrzymany w tradycyjnym stylu.

oświetlenie

Oświetlenie to ważny element odpowiedniej aranżacji przestrzeni przy domu. Możesz wybrać lampy ścienne, solarne do podświetlenia roślin lub zawiesić girlandy na tarasie, które upiększą Twój ogród. Do dyspozycji jest wiele możliwości.

Strefa dla dzieci, strefa relaksu, czyli dla każdego coś miłego

Mały ogródek powinien spełniać oczekiwania wszystkich domowników — dzieci i dorosłych. Warto wydzielić w nim poszczególne strefy — do relaksu, do zabawy czy do uprawiania roślin.

Mały ogród z tarasem, choć nie pozwala na tworzenie bardzo rozbudowanych projektów, również może być funkcjonalny i bardzo wygodny. Zadbaj o wyposażenie go w meble ogrodowe, które pozwolą Ci na komfortowy wypoczynek oraz zadaszenie, by móc korzystać z nich niezależnie od pogody.

Nie zapomnij także o najmłodszych. Do małego ogrodu możesz wstawić niewielkie urządzenia do zabawy (huśtawkę, zjeżdżalnię) czy wygospodarować miejsce na piaskownice.

Ogród z tarasem, niezależnie od swojej wielkości, może się stać piękną i doskonale zaaranżowaną przestrzenią.