Jak przygotować kostkę na zimę?
Kostka brukowa jest bardzo popularnym materiałem stosowanym do tworzenia podjazdów, ścieżek czy tarasów. Mimo swojej trwałości wynikającej z właściwości użytych materiałów, wymaga właściwej konserwacji. Zatem aby zachować jej estetykę i trwałość przez lata, szczególnie ważna jest właściwa pielęgnacja kostki brukowej i przygotowanie jej przed sezonem zimowym, ponieważ niskie temperatury, wilgoć i sól drogowa mogą wpływać negatywnie na stan nawierzchni. Z tego względu warto zastosować kilka sprawdzonych zabiegów, które zabezpieczą kostkę przed uszkodzeniami w okresie zimowym.
Czy kostkę brukową trzeba myć przed zimą?
Przed sezonem zimowym zalecane jest staranne umycie kostki, na której osadzają się różnego typu zanieczyszczenia biologiczne i chemiczne. Brud oraz piasek czy ziemia mogą z czasem wnikać w pory kostki, utrudniając jej konserwację. Z kolei tłuste plamy, m.in. z oleju czy smarów, mogą powodować przebarwienia na kostce, przez co znacznie obniżają estetykę całej nawierzchni. Również jako ozdoby na kostce nie należy traktować mchów i porostów, ponieważ w połączeniu z wilgocią powodują powstawanie śliskiej nawierzchni, która może stanowić przez to zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników, jak również może przyspieszać niszczenie struktury kostki. Zastanawiając się zatem nad tym, jak myć kostkę brukową, można użyć myjki ciśnieniowej, ponieważ wysokie ciśnienie skutecznie usuwa zanieczyszczenia z powierzchni kostki oraz ze spoin między kostkami. Jeśli na powierzchni znajdują się tłuste plamy dodatkowo warto zastosować specjalistyczne preparaty do czyszczenia kostki brukowej. Zdecydowanie jednak należy unikać niededykowanych do czyszczenia produktów betonowych agresywnych detergentów, które mogłyby uszkodzić nawierzchnię.
Czy zabezpieczanie kostki brukowej jest konieczne?
Kwestia zabezpieczenia kostki brukowej jest istotna z punktu widzenia nie tylko jej estetyki, ale także możliwych do uniknięcia kosztów napraw czy wymiany zniszczonego materiału. Odpowiednie przygotowywanie kostki brukowej na zimę pozwala utrzymać nawierzchnię w dobrym stanie na wiele lat. Co może spowodować zaniedbanie konserwacji takiej kostki? Przede wszystkim może prowadzić do powstawania pęknięć wskutek działania zamarzającej wody, utratę koloru oraz większą zdolność do wchłaniania zanieczyszczeń. Do tego dochodzą dużo trudniejsze do usunięcia zabrudzenia i przebarwienia. Zatem w jaki sposób zabezpieczyć kostkę na zimę? Kluczowa dla ochrony przed wilgocią, solą drogową i innymi czynnikami atmosferycznymi jest impregnacja kostki brukowej. Zapobiega ona wnikaniu wody i powstawaniu mikropęknięć spowodowanych mrozem, jak również chroni przed zabrudzeniami i ułatwia czyszczenie w przyszłości. Dodatkowo redukuje też ryzyko rozwoju mchów i porostów. Najlepiej stosować do tego celu preparat do impregnacji kostki brukowej, wybierając przy tym taki, który ma właściwości hydrofobowe czyli tworzy warstwę ochronną na pokrywanej powierzchni. Impregnat aplikuje się na czystą i osuszoną kostkę, robiąc to za pomocą pędzla, wałka bądź natrysku, a następnie pozostawia do wyschnięcia zazwyczaj na kilka godzin, ale warto sprawdzić jakie w tym względzie zalecenia daje producent produktu. Pamiętajmy, że taka impregnacja nie jest przeprowadzana co roku, a co 3 /4 lata, czasem nawet rzadziej.
Druga kwestia przed zimą to zasypanie spoin piaskiem, lub dokładne ich uzupełnienie. Pozwala to chronić kostkę przed przemieszczaniem się, zbyt intensywną pracą i wykruszaniem się krawędzie, a więc chronimy się przed uszkodzeniami kostki. Zalecany jest tu do stosowania drobny piasek kwarcowy, granitowy, bazaltowy lub polimerowy, zapobiegające erozji spoin. Po oczyszczeniu kostki taki piasek rozprowadza się na powierzchni i wmiata go w szczeliny. Możliwe jest też zafugowanie fugą żywiczną, ale to już temat na inny raz 🙂
Co jeszcze trzeba wiedzieć o zabezpieczeniu kostki na zimę?
Przede wszystkim warto w miarę możliwości unikać stosowania soli drogowej, ponieważ może ona prowadzić do powstawania odbarwień i osłabienia struktury kostki, a zamiast soli lepiej używać np. piasku, który zwiększa antypoślizgowość bez szkody dla betonu.
Bardzo istotne jest także regularne odświeżanie powierzchni i kontrolowanie jej stanu. Dodatkowo przed sezonem zimowym warto sprawdzić, czy kostka jest stabilna i czy nie ma w naszej powierzchni uszkodzonych elementów. Jeśli są to trzeba je wymienić, a zapadnięte fragmenty uzupełnić, aby zapobiegać pogłębiania się problemów z nawierzchnią.
Przygotowanie kostki brukowej na zimę to zatem inwestycja w jej trwałość i estetykę przez długie lata. Regularne czyszczenie, impregnowanie oraz odpowiednia konserwacja nie tylko na zimę zapobiegają uszkodzeniom spowodowanym mrozem, wilgocią i środkami chemicznymi. Trzeba przy tym pamiętać, aby unikać soli drogowej i stosować bezpieczne środki odśnieżające, które nie wpłyną negatywnie na strukturę nawierzchni. Dzięki tym kilku prostym krokom kostka brukowa przetrwa zimę w doskonałym stanie i będzie cieszyć oko przez kolejne sezony.