jak-ozdobic-ogród-mala-architektura-ogrodowa

Jak ozdobić ogród, żeby przykuwał spojrzenia?

Własny dom to marzenie wielu osób. Właściciele tego typu nieruchomości często decydują się na założenie w pobliżu budynku ogrodu. Odpowiednio zaprojektowana, zaaranżowana ze smakiem przestrzeń ogrodowa zazwyczaj stanowi piękną wizytówkę całej posesji. Wyjaśniamy, jak ozdobić ogród, żeby przykuwał spojrzenia na co dzień. Sprawdź koniecznie, co możesz zrobić, aby stworzyć ogród, który wygląda zjawiskowo i jest doskonałym miejscem do wypoczynku na świeżym powietrzu.

Nowoczesne trendy urządzania ogrodów – jak można ozdobić ogród?

Projektowanie ogrodu to złożony i czasochłonny proces. W trakcie jego realizacji zazwyczaj sięga się po różne, często bardzo oryginalne pomysły. Nie wystarczy przy tym wybrać odpowiednie rośliny: kwiaty, drzewa czy krzewy. Równie ważne jest podjęcie decyzji co do tego, jakie dekoracje ogrodowe powinny zdobić aranżowaną przestrzeń.

Trendy w projektowaniu ogrodu zmieniają się z roku na rok. Obecnie za świetny pomysł uznaje się np.:

  • korzystanie z naturalnych palet barwnych – to przydatne rozwiązanie zwłaszcza dla osób, którym zależy na tym, aby w ich własnym ogrodzie panowała atmosfera ciszy i spokoju; wśród odpowiedzialnych za przygotowanie aranżacji ogrodu architektów największą popularnością cieszą się palety bazujące na zieleniach, brązach oraz delikatnych fioletach (czyli kolorach inspirowanych lasami pełnymi roślin);

  • bazowanie na naturalistycznej estetyce – w tak zaprojektowanym ogrodzie królują gatunki kwiatów i innych roślin typowych dla danego regionu, możesz tam również umieścić tam meble i elementy architektury ogrodowej z naturalnych materiałów, takich jak kamienie czy drewno;

  • cut flower garden – to ogród przeznaczony do uprawy roślin na bukiety i kompozycje florystyczne; wybierając kwiaty do takiego ogrodu, warto zwrócić uwagę na odpowiednie dopasowanie gatunków pod kątem ich kolorystyki oraz terminów kwitnienia;

  • containers garden – czyli ogród w pojemnikach; to świetny pomysł zwłaszcza w przypadku osób dysponujących jedynie niewielkim balkonem lub tarasem; poza kwiatami w donicach możesz uprawiać np. warzywa albo niewielkie drzewa owocowe.

Niezależnie od tego, na jaki trend ostatecznie się zdecydujesz, musisz pamiętać o właściwej pielęgnacji drzew, krzewów i kwiatów.

Dekoracyjne donice – szybka i efektowna metamorfoza we własnym ogrodzie

Estetyka przestrzeni ogrodowej uzależniona jest od różnych czynników. Na piękny wygląd tego miejsca w znaczącym stopniu wpływają odpowiednio dobrane ozdoby do ogrodu. Świetnym sposobem na zapewnienie przestrzeni przed domem atrakcyjnego designu jest rozmieszczenie na terenie ogrodu dekoracyjnych donic z drewna lub kamienia. Ozdobne doniczki o różnych kształtach i rozmiarach umiejętnie podkreślają piękno zasadzonych w nich kwiatów, krzewów i drzew. Przy wyborze tego typu produktów trzeba jednak zwrócić uwagę na to, aby odznaczały się one wysoką jakością wykonania oraz odpornością na niesprzyjające warunki pogodowe. Najwyższej klasy dekoracyjne donice bez problemu znajdziesz w ofercie naszej firmy Rakowiecki.

Ścieżki w ogrodzie – ważny element wpływający na jego estetykę

Ogród to nie tylko prawidłowo dobrane rośliny czy dekoracje ogrodowe. Aranżując przestrzeń przed domem, trzeba też pomyśleć o właściwym zaprojektowaniu ścieżek w pobliżu domu. Alejki w ogrodzie zazwyczaj wykonuje się z takich materiałów, jak kostka brukowa albo kamienie ogrodowe. Wybrany surowiec powinien pasować pod kątem wizualnym do roślin i innych elementów wyposażenia ogrodu. W razie jakichkolwiek problemów z podjęciem decyzji zakupowej możesz skontaktować się z naszymi ekspertami. Z przyjemnością odpowiemy na każde pytanie dotyczące sprzedawanych materiałów, za pomocą których możesz odpowiednio zaaranżować przestrzeń ogrodu. Nie zwlekaj i już dziś zadzwoń do nas lub napisz wiadomość mailową!

Mała architektura ogrodowa – jakie dekoracje ogrodowe wybrać?

Projektując ogród, warto uwzględnić tzw. małą architekturę. To pojęcie stosuje się wobec wszystkich elementów wyposażenia przestrzeni ogrodowej, które uatrakcyjniają wygląd tego miejsca. W tym aspekcie świetnie sprawdzą się zwłaszcza:

  • oczko wodne;

  • piękne fontanny;

  • funkcjonalne siedzenia z wikliny i stoliki z drewna, kamienia lub metalu;

  • lampiony;

  • poidełka na wodę dla ptaków;

  • domki na drzewie.

Uroku i przytulności wielu ogrodom dodaje też mała architektura ogrodowa Libet Stampo. W jej skład wchodzą dekoracje ogrodowe w różnych kształtach (np. kuli, piłki golfowej albo plastra miodu).

Ozdabianie ogrodu – podsumowanie

Przestrzeń w ogrodzie można ozdobić na różne sposoby. Inspiracji możesz szukać m.in. w aktualnie obowiązujących trendach. Przy projektowaniu tego miejsca musisz jednak pamiętać nie tylko o doborze odpowiednich roślin. Bardzo ważny jest zakup i właściwe rozmieszczenie rozmaitych ozdób w ogrodzie.