Nie tylko bruk, czyli skąd wziął się pomysł na kostkę
Nawierzchnie brukowane to najstarszy typ trwałego wykończenia dróg. Początkowo układano na ich nawierzchni specjalnie obrobione kamienie naturalne, szczególnie granit i bazalt, ale kiedy ta metoda okazała się zbyt droga, zaczęto stosować kocie łby, czyli zwyczajne kamienie polne. Choć do dziś są one gdzieniegdzie widoczne, ten surowiec ma jedną zasadniczą wadę: jest mocno nieprzewidywalny. Dlatego też bardzo szybko zaczęto stosować kostkę betonową. Jest ona równiejsza niż najlepiej ułożony bruk naturalny, tańsza, a fakt, że produkuje się ją przemysłowo, pozwala ściśle kontrolować parametry użytkowe.
Kontroluje się zarówno wymiary kostki, jak i jej precyzyjny skład, który może się zmieniać w zależności od przewidywanego zastosowania czy nawet pożądanych walorów estetycznych. Kostka brukowa, zwana potocznie polbrukiem od nazwy producenta, który ją w Polsce upowszechnił (a na Zachodzie częściej kostką Bauma). Do dziś wokół tego materiału pojawia się wiele kontrowersji – że nieestetyczny, że nietrwały, że nie nadaje się na drogi. Wszystkie te zarzuty należałoby raczej skierować pod adresem niewykwalifikowanych brukarzy, bo sama kostka może być naprawdę bardzo estetycznym rozwiązaniem, ale to, podobnie jak trwałość nawierzchni, zależy tylko od tego, jak zostanie ułożona.
Kostkę brukową można dziś kupić praktycznie wszędzie – nawet w hipermarketach budowlanych jest bardzo duży wybór. Różna jest jednak jakość – nie wszyscy producenci w swoich liniach produktów stosują odpowiednio wysokie standardy, dlatego kostkę brukową do wszystkich zastosowań lepiej jest kupować u profesjonalnego dostawcy, który ma w ofercie produkty najlepszych marek. Z jednej strony bowiem kostka brukowa może być produkowana z surowców najwyższej klasy, bo taki przywilej daje jej wyrób przemysłowy, ale z drugiej strony, bardzo często niektórzy z producentów starają się tylko obniżać cenę. Technika przygotowania kostek będzie cały czas taka sama, jednak jakość produktu będzie się drastycznie różniła.
Kostka brukowa jest stosowana od wielu lat nie tylko w Polsce, ale i w Zachodniej Europie. Podstawowe różnice dotyczą nawet nie tyle samego produktu, ile sposobu układania kostki. Dlatego warto pamiętać, że zakup najlepszej kostki brukowej to jeszcze nie wszystko – aby nawierzchnia była estetyczna i trwała, trzeba jeszcze zadbać o odpowiednio wykwalifikowaną ekipę, która potrafi ułożyć ją zgodnie z normami, przyjętą klasyfikacją i rzeczywistymi wymogami danej przestrzeni.