Rakowiecki tło 1
Witamy na stronie firmy RAKOWIECKI
+ 48 696 586 636    biuro@rakowiecki.com.pl

Mattone

Układanie bruku: sztuka i narzędzia

Teoretycznie, jeśli wziąć pod uwagę wyposażenie ekipy brukarskiej, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby nawierzchnię ułożyć samodzielnie. Wszak nawet profesjonaliści czasem wibrator powierzchniowy zastępują dobrym ubijakiem, a tak wykończona nawierzchnia nie jest wcale mniej użyteczna. Nawet zresztą gdyby, to samą ubijarkę można wypożyczyć za stosunkowo niewielkie pieniądze, a mimo tego nadal nie zaleca się prowadzenia prac brukarskich samodzielnie.

Faktycznie, ekipa brukarska nie korzysta ze szczególnie wysublimowanych narzędzi: miotła, łata murarska, łopaty, młotek gumowy i gumówka lub większa piła z ostrzem diamentowym do betonu. Nic nadzwyczajnego. Jednak o jakości nawierzchni brukowanej rzadko przesądzają narzędzia, a znacznie częściej doświadczenie brukarza. Prowadzenie prac brukarskich tylko wydaje się mało skomplikowane. Ciasne ułożenie nawierzchni wymaga sporej wprawy, tym bardziej że przy „dobijaniu” kolejnych elementów dość łatwo można je uszkodzić. Dobry brukarz zna sposób pracy i wie, w jaki sposób materiał reaguje na uderzenia. Dużą sztuką jest też samo układanie kostki lub kamienia na warstwie wyrównawczej z piasku w taki sposób, aby nie zaburzyć wysokości podkładu. To ważne, gdyż niewłaściwie przygotowana warstwa wyrównawcza może uniemożliwić zachowanie planowanego spadku, a w konsekwencji doprowadzić do erozji warstwy podkładowej i powstawania nierówności na nawierzchni

Brukowanie nie wymaga pośpiechu ze względów technicznych: podbudowa jest utwardzona, elementy nawierzchni trzymają się na miejscu pod wpływem sił, które same wywierają, więc gdyby nie fakt, że udostępnienie gotowej nawierzchni ma wpływ na funkcjonalność inwestycji, to można byłoby prowadzić prace wolniej – tak jak zrobiłby to amator. Jednak jeśli w międzyczasie spadnie rzęsisty deszcz, to zaburzeniu może ulec struktura podbudowy, którą trzeba będzie naprawiać, szczególnie jeśli nie była idealnie przygotowana.

Wiele trudności w układaniu kostki brukowej wynika też z faktu, że na obrzeżach i w sąsiedztwie przeszkód, takich jak fundamenty ławek czy studzienki, trzeba precyzyjnie docinać kostkę. Mimo że narzędzia, jakich się do tego używa, są bardzo proste, samo zadanie jest o tyle skomplikowane, że cięcie musi być bardzo precyzyjne. Jest to znacznie trudniejsze, niż się wydaje, dlatego w trosce o jakość układanej nawierzchni warto jednak zapłacić profesjonalistom – prawdopodobieństwo, że coś się im nie uda, jest prawie żadne, czego nie można powiedzieć o pracach wykonywanych przez amatorów, które można dziś oglądać w wielu miejscach praktycznie w każdym mieście.