Rakowiecki tło 1
Witamy na stronie firmy RAKOWIECKI
+ 48 696 586 636    biuro@rakowiecki.com.pl

Trudności w układaniu kostki brukowej

Brukarstwo

Trudności w układaniu kostki brukowej

Kostka brukowa często jest w Polsce układana niewłaściwie, a przede wszystkim niestarannie. Może się wydawać, że w porównaniu z kamieniem będzie łatwiejsza do opracowania, ponieważ wszystkie kostki mają określony rozmiar i kształt, więc ułożenie z nich równej nawierzchni wymaga tylko płaskiego podłoża i niczego więcej. W praktyce jednak już od samego podłoża zaczynają się problemy – ekipa brukarska realizuje zamówienie zgodnie z zamówieniem, a to często jest nieprecyzyjne, nie uwzględnia lokalnych warunków i wówczas całe zadanie jest wykonane kiepsko. Podstawową przeszkodą w układaniu kostki jest jednak przede wszystkim przekonanie o łatwości tego zadania.

Jak to wygląda w praktyce?

W praktyce wykonanie prac brukarskich z kostką wymaga dość dużego doświadczenia, a przede wszystkim wiedzy o tym, w jaki sposób reagują kostki betonowe. Jest to bowiem materiał dość specyficzny, wymagający sporo siły i wielkiej dokładności, ponieważ ze względu na własną sztywność na pewno nie „ułoży się” samoczynnie. Kostka brukowa musi być układana jednocześnie dość delikatnie, gdyż nieprawidłowe uderzenie może doprowadzić do wykruszenia elementu. Samo w sobie nie jest to szczególnie problematyczne, ponieważ kostka ma strukturę homogeniczną. Kłopot jednak wynika z faktu umieszczenia uszkodzonego elementu w większym układzie. Każde uszkodzenie może stanowić miejsce, w którym zacznie zbierać się woda, rozsadzająca strukturę w czasie zamarzania. Z tego też powodu dokładność jest bardzo ważna – niezależnie od tego, czy do uszkodzeń kostki doszło jeszcze w procesie produkcyjnym, czy już na placu budowy, należy na bieżąco oceniać, czy stopień uszkodzenia pozwala na wykorzystanie kostki, czy należy ją odrzucić. To tym poważniejszy problem, że często inwestor jest związany budżetem, w związku z czym przy kostkach niskiej jakości, z których wiele ulega uszkodzeniu, niekiedy układa się nawierzchnię także z tych elementów, które nie powinny zostać wykorzystana.

Nawierzchnia to podstawa.

Grzechem inwestorów jest też nieprawidłowe oszacowanie sposobu wykorzystania danej nawierzchni – brukarz układa takie kostki, jakie poleca mu ułożyć inwestor, ale nie ma możliwości, aby z kostki 6-centymetrowej ułożyć nawierzchnię parkingu czy drogi. Można oczywiście poukładać kostki na dobrej podbudowie i zgodnie ze sztuką, ale w takim przypadku błąd popełniony jest na innym etapie i na pewno prędzej czy później da o sobie znać i wywoła wszystkie negatywne konsekwencje: nierówności, koleiny, wypadanie kostek z całości struktury czy zatrzymywanie wody na warstwie podbudowy.