Via Trio

Remonty nawierzchni brukowanych

Dziś wielu inwestorów boryka się z problemami napraw nawierzchni z kostki brukowej, rzadziej bruku, które były układane przez nieprofesjonalne ekipy brukarskie. W wielu miejscach, szczególnie jeśli nawierzchnia była już raz „naprawiana”, pojawiają się nierówności, a kostka wygląda po prostu brzydko. Często daje się to naprawić. Podstawowy warunek to skorzystanie z pomocy fachowców – jeden partacz po drugim nie naprawi na pewno, więc jeśli chodzi o remonty, to już nie ma taryfy ulgowej.

Po drugie, należy mieć nadzieję, że problem ma charakter tylko lokalny. Niestety często układanie kostki brukowej trzeba powtórzyć na większym obszarze, gdyż niewłaściwie wykonana lub uszkodzona jest nie tylko sama nawierzchnia, ale też podbudowa, która nie wspiera właściwie materiału, prowadząc do jego zapadania się. W takim przypadku trzeba zawsze zdemontować więcej bruku i poprawić lub nawet wykonać od nowa podbudowę. Profesjonalne brukowanie nigdy nie odbywa się na nieutwardzonym piasku. Kolejna sprawa to sam kamień lub kostka brukowa. Można oczywiście wykorzystać ten materiał, która już się w nawierzchni znajduje, jeśli tylko nie jest uszkodzony. Jeśli się nie da – trzeba dokupić nową partię. Na początku kolor na pewno będzie inny niż w przypadku starej kostki, ale z czasem te różnice staną się mniej wyraźne. Kamienie naturalne są bardziej zmienne w jednej partii, ale nie blakną. Można też różnice załagodzić, stosując impregnaty poprawiające kontrast kolorystyczny, ale od strony technicznej nie ma to żadnego znaczenia. Remont nawierzchni brukowanych często wymaga prowadzenia prac bez całkowitego wyłączania jej z eksploatacji. Niektórzy wykonawcy starają się więc ograniczać zasięg robót, jednak profesjonalny brukarz tego nie zrobi – jeśli trzeba wymienić więcej materiału, to się to robi w trosce o jakość i użyteczność nawierzchni, nawet jeśli wiąże się to z pewnymi ograniczeniami w eksploatacji chodnika czy placu.

Ponieważ nowo układane kostki mogą się minimalnie różnić parametrami od starszych, zaleca się, aby nawierzchnię przynajmniej lokalnie zabezpieczyć impregnatem, oczywiście już po zapiaskowaniu remontowanego fragmentu. To pozwoli dodatkowo wykończyć kostkę brukową i zapobiegnie szybkiemu uszkodzeniu. Warto jednak mieć też świadomość, że jeśli kostka była położona źle lub niewłaściwie eksploatowana (np. 6-centymetrowa kostka pod ruch samochodów), to naprawa nie będzie możliwa. To błąd projektowy, który naprawia się poprzez usunięcie kostki, wzmocnienie podbudowy i ułożenie nowej kostki brukowej, tym razem dopasowanej grubością do przewidywanego sposobu eksploatacji nawierzchni.