Rakowiecki tło 1
Witamy na stronie firmy RAKOWIECKI
+ 48 696 586 636    biuro@rakowiecki.com.pl

Piccola

Prawidłowa technika układania kostki brukowej

Na właściwie przygotowanej podbudowie można umieszczać kostki brukowe, które później stworzą wytrzymałą i estetyczną nawierzchnię. W praktyce jednak nie jest to zadaniem łatwym, ponieważ brukarz musi uwzględnić wiele dodatkowych warunków, jeśli nawierzchnia faktycznie ma spełniać najwyższe normy funkcjonalne.

Kostki należy układać maksymalnie ciasno – beton nie pracuje po ułożeniu i kostki nie zmienią swojego ułożenia, chyba że wzruszona zostanie warstwa piasku pod nimi, np. zapadnie się on lub zostanie wypłukany przez spływającą wodę. Kostki brukowe układa się rzędami, stojąc na wcześniej ukończonym fragmencie. Z tego też powodu ważne jest dobre zabezpieczenie obrzeży, które w początkowej fazie układania przejmie większe obciążenie. Elementy skrajne, jeśli mają być przycięte, powinny zostać dopasowane już we wstępnej fazie prac. Jest to jedyny etap, kiedy można je jeszcze poprawić lub skorygować ich położenie poprzez „dobicie” sąsiadujących elementów. Nie należy zostawiać wolnych miejsc, ponieważ po ułożeniu dalszego fragmentu nie ma możliwości powrotu i uzupełnienia takich luk – zawsze zostanie trochę za dużo miejsca i choć wprawne ekipa brukarska zablokuje kostki później w czasie piaskowania, to nadal jest to ryzykowne posunięcie.

Ponieważ w zasadzie niemożliwe jest idealnie równe ułożenie kostki brukowej, po wykończeniu całej powierzchni, używa się wibratora powierzchniowego. Stopę maszyny należy przesłonić specjalną gumową nakładką, która zapobiegnie mechanicznemu uszkodzeniu kostek. W czasie „dobijania” powierzchni wygładzone zostają nierówności i przywrócony zostaje na całym fragmencie wykończenia prawidłowy spad. Aby kostka brukowa pozostała na swoim miejscu, wykonuje się tzw. piaskowanie, a więc na powierzchni rozsypuje się, a następnie rozprowadza drobny piasek. Wypełnia on szczeliny między kostkami i zapobiega ich wzajemnym ruchom, a także stanowi podstawową zaporę chroniącą przed bezpośrednim spływem wody oraz zabezpiecza przed kiełkowaniem roślin między kostkami.

Prawidłowo ułożone kostki brukowe tworzą równą powierzchnię o jednolitym spadku. Nie dochodzi do żadnego zapadania się fragmentów, kostki nie mają luzu i nie poruszają się pod nogami przechodzących osób. Nawierzchnia wykończona kostką brukową nadaje się do użytku od razu po uprzątnięciu resztek piasku – nie ma tutaj żadnych materiałów wiążących, wszystkie elementy są od razu ukończone i żaden z nich nie potrzebuje dodatkowego czasu na to, aby osiągnąć pełną trwałość.