Toscania koło

Czy powierzchnię bruku trzeba zabezpieczać?

Dziś wielu brukarzy zaleca, aby powierzchnię wykończoną kostką brukową lub niektórymi kamieniami dodatkowo zabezpieczać przed działaniem szkodliwych chemikaliów, przed wilgocią i zabezpieczeniami. Preparaty, które pozwalają osiągnąć ten cel, są znane już od lat, natomiast ich popularność wzrosła dopiero niedawno.

Prawda jest taka, że jeśli prace brukarskie były prowadzone prawidłowo i wszystkie etapy były wykonane profesjonalnie, a sam materiał jest odpowiednio wysokiej jakości, to stosowanie dodatkowych zabezpieczeń nie jest z technicznego punktu widzenia konieczne. Kostka brukowa, a tym bardziej granit, nie nasiąka wodą, więc twierdzenie, jakoby dopiero impregnacją przed tym zabezpieczała, nie jest do końca prawdziwe. Faktycznie bowiem minimalnej grubości warstwa betonu wchłonie wodę – zbyt płytko jednak, aby doszło do uszkodzenia kostek, jednak na tyle głęboko, aby możliwa była przemiana węglanu wapnia do wodorowęglanu odpowiedzialnego za tworzenie nieatrakcyjnych wykwitów. Te jednak prędzej czy później prawdopodobnie się pojawią, więc impregnacja jest tylko połowiczną ochroną. W przypadku brukowania kamieniem nawet to ryzyko się nie pojawia.

Warto jednak w niektórych przypadkach zastosować po ułożeniu kostki brukowej preparaty, które poprawiają kolorystykę betonu. Najczęściej są to również impregnaty, jednak zawierające dodatkowe uszlachetniacze, które podnoszą kontrast wykończeń z barwnymi aplikacjami, przez co te stają się lepiej widoczne i w opinii wielu osób bardziej estetyczne. Podobnie można zastosować środki chroniące przed zabrudzeniami – te mogą, ale nie muszą mieć charakteru impregnatów, a zabezpieczają przede wszystkim przed przyleganiem do betonu pewnych substancji chemicznych znanych z tworzenia nieestetycznych plam lub zacieków. Nie stosuje się takich rozwiązań na intensywnie eksploatowanych nawierzchniach, gdyż z nich zarówno nalot czy zanieczyszczenia, jak i same środki ochronne dość szybko zostaną mechanicznie starte, natomiast przy kostce brukowej, która będzie mniej intensywnie użytkowana, można rozważyć stosowanie dodatkowych zabezpieczeń, jednak zawsze jako opcję. Najważniejszym sposobem zapewniania ochrony i atrakcyjnego wyglądu jest poprawne technicznie ułożenie kostki brukowej – tego nie zastąpi żaden impregnat.

Choć skład wszystkich kostek jest bardzo zbliżony, zastosowanie określonego preparatu warto zawsze skonsultować z brukarzem, producentem lub dystrybutorem kostki, a dodatkowo również przeprowadzić próbę w miejscu nierzucającym się w oczy, aby upewnić się, że uda się uzyskać pożądany efekt. Te wszystkie prace dodatkowe też dobrze jest zlecić brukarzom – ich doświadczenie będzie nieocenione, jeśli chodzi o wybór preparatów oraz sposób ich nanoszenia.