Rakowiecki tło 1
Witamy na stronie firmy RAKOWIECKI
+ 48 696 586 636    biuro@rakowiecki.com.pl

Kostka brukowa

Jaką grubość kostki brukowej wybrać?

Jeden z najczęstszych powodów powstawania nierówności na nawierzchniach z kostki brukowej to zły wybór materiału. Kostka jest bowiem produkowana w kilku wariantach grubości i nie dzieje się tak bez powodu. Po prostu materiał zgromadzony na większej wysokości ma lepsze zdolności odpierania działających na niego sił. Nawierzchnia będzie tym trwalsza, im grubsza jest kostka, a której została wykonana, oczywiście przy założeniu, że i pod kostką podłoże zostanie prawidłowo przygotowane.
Nie brakuje w Polsce miejsc, w których władze miast poleciły z kostki brukowej układać nawierzchnię w zatoczkach autobusowych. Ponieważ jednak autobusy to tylko skromna część wszystkich przejeżdżających ulicą pojazdów, to wybrano cienką kostkę: 8, czasem tylko 6 centymetrów grubości. Tymczasem zasady wyboru kostki mówią jasno: na nawierzchnie, po których poruszają się autobusy, układa się kostkę brukową 10 cm. Ta zasada nie mówi nic na temat intensywności eksploatacji. Oczywiście, że cieńsza kostka wytrzyma sporadyczne przejazdy, ale na przystanku autobusowym trudno mówić o sporadycznej eksploatacji.
Cieńsze kostki – wspomniane 8 i 6 centymetrów – nadają się odpowiednio na ulice i parkingi o większym natężeniu ruchu oraz drogi niezbyt obciążone, na przykład dojazd do niewielkich osiedli albo deptak miejski. Ponieważ akurat w tych przypadkach kryteria są dość płynne, bo pojęcie większego i mniejszego ruchu jest czysto uznaniowe, należy trzymać się reguł zdroworozsądkowych, a najlepiej swoją decyzję skonsultować z ekspertem, ponieważ ważna będzie też warstwa podkładowa, która dodaje nawierzchni wytrzymałości.
Sześciocentymetrowa kostka brukowa była do niedawna używana jako wykończenie nawierzchni ścieżek rowerowych. Dziś zaleca się, aby ta była wykonana z asfaltu, ale mimo wszystko jeszcze tu i ówdzie ścieżki rowerowe wykańcza się kostką brukową. W takich przypadkach 6 centymetrów to rozsądna grubość. Najcieńszą kostkę, o grubości tylko 4 centymetrów, układa się wyłącznie na chodnikach i to tylko pod warunkiem, że nie są one zbyt mocno obciążane. To przede wszystkim wykończenie, które może podnieść estetykę otoczenia, natomiast z oczywistych względów nie jest ono szczególni funkcjonalne na drogach, na których choćby sporadycznie dopuszcza się ruch pojazdów kołowych.
Poza grubością kostki na jej wytrzymałość ma też wpływ skład surowcowy, to jednak zupełnie inne kryterium wyboru, do którego nie istnieją równie proste zasady i normy, co opisane w tym artykule.