Kostka brukowa

O przewadze kostki nad kamieniem brukowym

Kamień brukowy jest klasycznym, niezwykle estetycznym wykończeniem nawierzchni, które pozwala na zachowanie jej klasycznego charakteru przy maksymalnej wytrzymałości, porównywalnej z wytrzymałością nawierzchni budowanych z użyciem najnowszych technologii. Jednak ceny kamienia naturalnego są bardzo wysokie – aby powstał bruk, konieczna jest jego odpowiednia obróbka, do czego niezbędna jest wyspecjalizowana linia produkcyjna. Poza tym, ze względu na klimat, w Polsce tylko bardzo nieliczne skały mogłyby być wykorzystywane do brukowania: raptem granit i bazalt. Żaden inny kamień nie będzie mógł być długo użytkowany, popęka od zamarzającej wody albo uszkodzą go kwaśne deszcze.
Kostka brukowa eliminuje większość tych problemów: co prawda nadal jest w pewnym stopniu podatna na działanie chemikaliów, to jednak jest na tyle zbita, że mogą one działać wyłącznie na powierzchni. Efekt będzie i tak mniej widoczny, ponieważ w przypadku kostki betonowej producent zachowuje pełną kontrolę nad składem produktu: może dodać uszlachetniaczy, które uszczelnią dodatkowo kostkę albo surowca mineralnego, który ją uodporni. W praktyce jest to zupełnie normalne – skład betonu na kostki jest dość złożony i opracowany właśnie po to, żeby klimat można było zupełnie zignorować. Poza tym beton jest zdecydowanie tańszy, a produkcja kostki z betonu przebiega niewspółmiernie szybko w porównaniu z produkcją kostki brukowej. Dzięki temu nawet dobra jakościowo kostka nie jest droga. Oczywiście – w porównaniu z najtańszym wariantem jej cena będzie się wydawała nieuzasadniona, jednak praktyka pokazuje, że w przypadku kostki brukowej, podobnie jak właściwie każdego innego produktu, istnieje kilka klas cenowych, które znacząco różnią się między sobą cechami użytkowymi.
Kostka betonowa wygrywa z kamieniem jeszcze z jednego powodu – łatwiej jest ją ułożyć. Każdy, kto widział polskie chodniki z kostki, stwierdzi – i słusznie – że nie brak ekip, które nie mają o tym zielonego pojęcia, ale w przypadku kostki kamiennej problemy byłyby znacznie, znacznie większe. To, że dziś w chodnikach z kostki tworzą się koleiny i dziury, często nie wynika z charakterystyki samej kostki, ale z tego, że inwestor wybrał kiepski materiał, a ekipa brukarska źle przygotowała podłoże. Nie można jednak za wszystko winić kostek – przygotowanie podłoża pod bruk kamienny wcale nie jest prostsze, a samo spasowanie kamienia przedstawia szczególne wyzwanie, pozostaje więc się cieszyć, że nie wszędzie się go stosuje.